banner1

banner55

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Karotis Arter Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

24 Kasım 2022
Karotis Arter Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boynun her iki yanında bulunan şah damar olarak da bilinen ana karotis arterler, iç ve dış karotis arterler olmak üzere iki ana daldan ve bu dallara ait çeşitli dallanmalardan meydana gelmektedir. Ana dallanmalardan biri olan iç karotis arterler, oksijen açısından zengin olan kanın beyne ulaşmasını sağlamaktadır. Dış karotis arterler ise yüz, saçlı deri ve boyun bölgesini beslemek ile görevlidir. Bu gibi vücutta farklı fonksiyonlara sahip olan karotis arterlerde kimi zaman tıkanmalar yaşanabilmektedir. Buna da karotis arter hastalıkları denmektedir.

Karotis arter hastalığı İstanbul da dâhil olmak üzere birçok ilimizde karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda yine damar tıkanma hastalıklarından biri olan derin ven trombozu İstanbul da dâhil çoğu ilde yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Bu hastalıklar tedavi edilmediği durumlarda, birçok farklı sonuçlara sebep olsa da ileri seviyelerde ölüm riski taşımaktadır. Bundan dolayı hastaların hemen uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Alanında uzman, deneyimi ve profesyonelliği sayesinde kendini sektörde üst seviyelere taşımış olan Macit Bitargil, önerilen isimlerin en başında yer almaktadır.

Karotis Arter Hastalığı Nedir?

Aort arkından başlayan ve başa doğru ilerleyen karotis arterler, boynun iki yanına ellendiğinde hissedilebilmektedir. Karotis arterler kalpten gelen, oksijenli ve yararlı kanı, beyin bölgesine iletmesi nedeniyle hem baş hem de boyun dolaşım sistemi için büyük değer taşımaktadır. Vücuttaki önemli işlevi ile anılan karotis arterlerin içerisinde, yağ açısından zengin olan ve plak adı verilen yapıların gelişmesinden dolayı ortaya çıkan iç duvar daralması, karotis arter hastalığı olarak adlandırılır.  Karotis darlığı olarak da bilinen karotis arter hastalığı, darlığın oluştuğu bölgede kan pıhtısı oluşturur. Bu durum ciddi ve hayati sonuçların oluşmasına sebebiyet verebilir. Darlık nedeniyle bölgede oluşan kan pıhtısı, kopması durumunda beyin içerisinde yer alan daha küçük bir arteri tıkayarak felce sebebiyet verebilmektedir. Bu durumdan dolayı tedavi edilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Karotis Arter Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Normalde sağlıklı bir karotis arterin iç duvarları esnek ve pürüzsüzdür. Çeşitli nedenlere bağlı olarak karotis arter damar duvarlarında hasar oluşması ve karotis arter hastalığının meydana gelmesi gözlemlenebilmektedir. Karotis arter hastalıklarının nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

·Yaşın ilerlemesi

·Kandaki trigliserid ve LDL seviyesinin yüksekliği

·Hipertansiyon

·İnsülin direnci

·Diyabet

·Sigara kullanımı

·Hareketsiz yaşam

·Sağlıksız ve dengesiz beslenme

·Çeşitli enfeksiyonlar

·Bel çevresinin genişlemesi

·Genetik etkenler

Karotis Arter Hastalığının Belirtileri

Karotis arter hastalığı, arterde ciddi daralma sonucunda pıhtı oluşumu gerçekleşmeden hastalık semptoma sebep olmamaktadır. Bundan dolayı karotis arterlerde ortaya çıkan plak oluşumları yetişkinlik döneminde başlamış olsa da uzun bir süre kendini göstermez. Hastalığın iskemik atak ya da inme durumlarıyla ortaya çıkması mümkündür. İnmeye benzeyen fakat daha kısa süreli ve geçici olan iskemik atak durumunda beyne giden kan akışı geçici olarak kesintiye uğramaktadır. Birkaç dakika süren bu durum sonrasında belirtiler yaklaşık 1 saat içerisinde kaybolur ve kişi normale döner. Geçici iskemik ataklar ilerleyen durumlarda kalıcı beyin hasarının meydana geleceğine dair küçük bir uyarı olarak yorumlanmaktadır. Geçici iskemik atak ya da inme belirtileri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

·Belirgin bir nedeni olmayan ve ani şekilde gelişen şiddetli derecede baş ağrısı

·Konuşma zorluğu

·Baş dönmesi

·Görme bozukluğu

·Algılama ve anlama zorluğu

·Yüz, kol ve bacaklarda uyuşukluk

İnme de geçici iskemik atak ile aynı belirtilere sahiptir. Fakat geçici iskemik atak ile karşılaştırıldığında inme de kalıcı beyin hasarları oluşması riski vardır. Hatta ölüm riski bile mevcuttur.

Karotis Arter Hastalıkları Nasıl Tedavisi

Kişinin yaşamındaki temel alışkanlıkları değiştirmek, sağlıklı beslenmek, ideal kilonun korunması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve kolesterol seviyesinin uygun sınırlarda tutulması karotis arter hastalıklarını büyük ölçüde önlemekte ayrıca ilerlemesinin de önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra hastalığı tedavi etmek için nöroloji uzmanları ilaç tedavisi düzenleyebilirler. Bunun yanı sıra kan sulandırıcı ve pıhtılaşma önleyici ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu şekilde hastalık engellenmeye ve azaltılmaya çalışılmaktadır. Fakat bazı durumlarda cerrahi yönteme başvurulmaktadır. Karotis arter hastalıkları tedavisinde en sık tercih edilen cerrahi tedavi yöntemi, karotis endarterektomisidir. Bu yöntem sayesinde damar çeperinde tıkanmaya yol açan plağın, damar duvarından çıkarılması sağlanır.

 

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner102

banner106