BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

 

 

Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi hepimizin üzerine olsun kıymetli erenler ve dahi erenlere gönül verenlerim.

Öyle bir gece ki, ihya edildiği zaman bin aydan daha hayırlı, 83 yıllık bir ömre bedel olan gecede, Rabbimiz (c.c.)’nun inayetiyle meleklerin, Cebrail (a.s.)’ın yeryüzüne indiği bir gece olan, Kur’an-ı Kerimin doğum günü olan, karanlıkları aydınlatan, gönül dünyamıza, evimize, ailemize yurdumuza, âleme bir güneş gibi doğan Kadir Gecesi için en emin beldenin en emini olan efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) nede güzel buyurmuştur. “İnanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affedilir.” Müjdesiyle ihya edebilmeyi,

O eşsiz varlığın Hz. Aişe (r.a.ha) annemize öğrettiği “Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni.” “Allah’ım sen çok affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin. Beni de bağışla.” Duasına bizlerinde dâhil olmasını ve kadir gecesini kendimize, zihnimize, hayatımıza milat kılmamızı, günahlarımıza, bağışlanmamız için tevbe istiğfarda bulunup, Rabbimiz (c.c.)’nun o engin rahmetine sığınanların duasının kabul olmasına,

Evveli rahmet ortası mağfiret, sonu ise ateşten azad ve 11 aya sultan olan ramazanı şerifin sonu, namazlarımızla, oruçlarımızla, teravihlerimizle, fıtır sadakalarımızla, zekâtlarımızla, hayır-hasanet ve iyilikleri paylaşmamızla ihya edip sevinç günü, diploma töreni olan Ramazan bayramının esenliğine ulaşmaya sayılı günler kala,

 İlahi ya rab; bizleri yaptığımız ibadet ve taatlerimizi, hayır ve hasanetlerimizi kabul ettiğin kullarından eyle Allah’ım.

İlahi ya rab; kadir ve kıymeti büyük olan Kadir Gecesi hürmetine Ebu Hureyre (r.a.)'den rivayet edilen ve Nebi (s.a.v.)’in buyurduğu. “Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.” Bizleri, anne babalarımızı,  evladı iyalimizi, kardeşlerimizi, sevdiklerimizi bağışladığın kullarından eyle Allah’ım.

İlahi ya rab, bu mübarek gün ve geceler hürmetine, hanelerimize huzur, hasta gönül ve bedenlerimize sıhhat ve afiyet, kazançlarımıza bereket, ordumuzu, yurdumuzu, polisimizi, vatanımızı, her türlü iç ve dış şer güçlerden, İbni mülcemlerden, Enes bin sinanlardan, Ebu lululerden muhafaza eyle Allah’ım. Muhafaza eyle Allah’ım.

Bu güzelim ülkemin güzel insanlarının huzurunu bozmak için tuzak kuranları sana havale edip kötü niyetli olanları El-Kahhar ismine havale ediyoruz kabul eyle Allah’ım. Kabul eyle Allah’ım.

İlahi ya rab, bu aziz vatanımız için canlarını dinu devlet, mülkü millet, istiklal ve istikbalimiz için feda eden ve şehadet mertebesine ulaşan muazzez şehitlerimizin her birini sonsuz rahmetine gark eyle Allah’ım. Cennetinle, cemalinle müşerref eyle Allah’ım. O şehitler hürmetine ülkemizin huzurunu bozdurtma, Bayrağımızı indirtme, ezanımızı dindirtme Allah’ım. Bütün şehitlerimizi Bedir şehitleriyle, Uhud şehitleriyle, haşreyle Allah’ım. Kabirlerini pür nur, mekânlarını cennet, makamlarını ali eyle Allah’ım. Vefat eden anne babamızı, kardeşlerimizi, kalbimizin sokak lambaları olan evlatlarımızı affeyle Allah’ım. Bizlerle beraber onları da cennetine dâhil eyle Allah’ım.

İlahi ya rab; aklımıza sükûnet, kalbimize huzur, ruhumuza İnşirah, gözümüze fer ve ibret, dilimize fesih ve letafet, hayatımıza bereket, gönlümüze muhabbet, ihsan Eyle Allah’ım. İhsan Eyle Allah’ım.

İlahi ya Rab, bizlerin hayatlarımızı Kur’an’la sulandır. Kur’an’la yetiştir. Kabrimizi Kur’an’la nurlandır. Akıl ver Allah’ım imanla ölelim. Ölürken de cemalini görüp, “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulüh” diyerek, zatına gülerek geleyi cümlemize nasip eyle Allah’ım.

İlahi ya Rab, evlatlarımızı Hz. Ömer (r.a.)’hın yüreğine, Hz. Yusuf (a.s.)’mın hayâsına, Hz. Aişe (r.anh)’a annemizin iffetine sahip olan gençlerden eyle Allah’ım. Gençlerden eyle Allah’ım. 

İlahi ya rab; bizleri Alvarlı Efe'nin dediği gibi;

“Can bula cananını, Bayram o bayram ola

Kul bula sultanını, Bayram o bayram ola

Mevlâ bizi afv ede, Gör ne güzel'ıyd ola

Cürm ü hatalar gide, Bayram o bayram ola” temennisiyle bizleri bayrama eriştirip bayramımızın gerçek manada bayram olmasını nasip eyle Allah’ım. Yarenlerim şimdiden Ramazan bayramınızın bayram olmasını bizleri yoktan var eden, varlığından haberdar eden, şekil veren, rızık veren, takvaca kimilerini kimilerinden üstün kılan Hz. Allah (c.c.)’dan  niyaz eder bayramınızı en içten dileklerimle tebrik ve tebşir ederim kıymetli yarenlerim. Selam ve dua ile.

 

    Yusuf ÇAKICI

   Seydişehir / KONYA

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.