BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Torku Altınekin Yağ Fabrikası'nın ülke ekonomisine katkısı sürüyor

- 2012'de üretime başlayan fabrika, yıllık 66 bin ton ham ayçiçeği yağı ve yaklaşık 80 bin ton ayçiçeği küspesi üretim kapasitesiyle hizmetine devam ediyor 

27 Şubat 2024
Torku Altınekin Yağ Fabrikası'nın ülke ekonomisine katkısı sürüyor

 Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ'ye bağlı Torku Altınekin Yağ Fabrikası, ayçiçeği yağı ve ayçiçeği küspesi üretim kapasitesiyle ülke ekonomisine katkı sunuyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, fabrika, Türkiye’de TS 12302 Ham Ayçiçek Yağı Ürün Uygunluk Belgesi ve TS 316 Ayçiçek Tohumu Küspesi Ürün Uygunluk Belgesi'ne sahip ilk ve tek firma olma özelliğini koruyor.

Teknolojik ekipman parkı ve tam otomatik PLC otomasyon sistemiyle 2012'de üretime başlayan fabrika, yıllık 66 bin ton ham ayçiçeği yağı ve yaklaşık 80 bin ton ayçiçeği küspesi üretim kapasitesiyle hizmetine devam ediyor.

Konya bölgesinde 40 bin ton seviyesinde olan ayçiçek üretimi, fabrikanın 2011'de kuruluşuyla 100 bin tona çıktı. Fabrikanın üretime geçtiği 2012'deki 210 bin ton ayçiçek tohumu üretimiyle birlikte Konya, Türkiye'nin en fazla yağlık ayçiçek üretimi yapan ili konumuna geldi.

2013 ve 2014'te Konya, 260 bin ton ile en fazla yağlık ayçiçek üretimi yapan il olarak liderliğini devam ettirmekle birlikte 280 bin tonluk üretimle, Tekirdağ'ın ardından Türkiye’de en çok ayçiçeği üretilen ikinci il konumunda yerini aldı.

- NMR cihazlarının kullanılmasında öncü oldu

Fabrika, Konya ve ilçelerinde ayçiçek ekiminin yapıldığı bölgelerde ham madde alımı gerçekleştirerek, çiftçinin ayağına gidip ham madde alımı yapıyor. Yağ/nem analizlerinde dünyada referans kabul edilen NMR cihazları ilk olarak şirket tarafından alım noktalarına yerleştirilmiş, cihazlardan alınan oranlara bağlı verilen fiyat ile çekirdeğinin yağı yüksek olan çiftçiye prim verilerek çiftçinin ürünü değerinde kazanması sağlandı. Bu sayede ekspertizle ayçiçek alım yönteminin bölgede değişmesi sağlandı.

Şirket, ayçiçek alımında, otomatik sondalarla alınan numune sonrası yaklaşık 2 dakika içinde, %Yağ ve %Nem ölçümü yapan NMR cihazlarının kullanılmasında öncü oldu. Böylece numune alımından sonuç çıkana kadar çiftçiyi bekletmeden hızlı sonuç alınması sağlanıyor.

Fabrikanın "Ayçiçek Yağı Rafinasyonunda Ortaya Çıkan Deodorizasyon Artıklarından Tokoferol ve Sterol Eldesi" projesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından kabul edildi. Şirket, projeyle ülke menfaatlerine uygun değerli ürünlerin sağlanmasına öncülük etmeyi hedefliyor.

Fabrika, cari açıkta önemli bir yeri olan bitkisel yağ ithalatının azaltılmasında rol üstleniyor. Fabrikanın ürettiği yağ düşük tortu, düşük asitlik ve düşük renk değerlerini sağlamasından dolayı rafinasyon tesislerine ve dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Ayçiçek tohumu alımında, NMR cihazından sonuç alınıyor. Sonuç otomatik olarak kantar otomasyon programına aktarılıyor. Muhasebe-stok takip programıyla oluşan fiyat, çiftçilerin onayına sunuluyor.

Fabrikada Konya bölgesinden üretilen çekirdeği alan tüccarların, ürün alabilmek için firmanın belirlediği fiyatın üstünde fiyat verme çabalarından dolayı, çiftçinin dolaylı olarak yüksek fiyattan kazanç elde etmesi sağlanıyor.

Ayçiçek alım sezonunda, alım işlemi yapılan 10-15 bin müstahsil için 15-20 bin çiftçi ailesine direk gelir sağlanıyor. Öte yandan tesisin yapıldığı bölge olan Altınekin'deki gençlere iş imkanı doğdu ve fabrika sayesinde köyden kente göç oranı azadı.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.