banner164

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

SEYDİŞEHİR MESLEK LİSESİNDE MEVKA PROJESİ TAMAMLANDI.

 

22 Mayıs 2023
SEYDİŞEHİR MESLEK LİSESİNDE MEVKA PROJESİ TAMAMLANDI.

2021 yılında, Mevlana Kalkınma Ajansına "Metal Teknolojisi Alanı Eğitimini 3D Teknolojisiyle Yapılandıralım!" proje başlığı altında hazırlık yapıp, proje ortağımız Seydişehir Kaymakamlığı ve Eti Alüminyum A.Ş.(Cengiz Holding)’in desteklerini alarak, T.C. Mevlana Kalkınma Ajansının İmalat  Sanayinde Nitelikli İnsan Kaynağının Yetiştirilmesi için Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında başvurumuzu yaptık. Projemiz başarılı bulundu ve proje sürecimiz başladı.

Bu proje ile okulumuza kazandırılan Kaynak simülatör cihazı ve AbkantPress makinesi ile, 3D Teknolojisine uygun tam donanımlı “Bilgisayar Tabanlı Simülatör Eğitim Laboratuvarı” kurularak, Metal Teknolojisi Alanında bulunan öğrenci ve öğretmenlerin daha modern cihazlarla öğretim faaliyetleri yapmalarını sağladık.

Abkantpress ile öğretim faaliyetlerinin yanı sıra, deprem bölgesine çadır sobaları imalatı gerçekleştirerek, depremzede vatandaşlarımızın zor günlerinde yanlarında olduk.

Bu proje ile genç işsizlere, engelli bireylere, Metal sektöründe işyeri olan ve geleneksel usül ile kaynakçılık yapan esnaflara örnek olup, makine ve cihazları tanıttık, eğitimler verdik.

Bu proje ile kaynak simülatörü ve AbkantPress makinesi kullanımı eğitimi alan 4 işsiz gencimiz Eti. Al. Aş.’de istihdam edildi.

Bu proje ile Konya Aselsan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile kardeş okul olduk, bilgi ve görüş alışverişinde bulunduk, projemizi tanıttık.

 

Bu proje ile Seydişehir ilçemizdeki tüm orta okul idarecilerine, rehber öğretmenlerine ve öğrencilerine projenin amacına yönelik, tanıtım faaliyetleri gerçekleştirerek, “Mesleki ve Teknik Eğitimin Önemi” kapsamında bilinçlendirme çalışmaları yaptık.

Bu proje ile okulumuzun diğer alanlarında eğitim gören öğrencilerimize ve velilerimize, okulumuza kazandırılan donatım malzemelerini, yapılan yenilikleri yerinde gördükleri tanıtım faaliyetleri yaptık.

Bu proje ile öğrencilerimize girişimcilik eğitimi kapsamında eğitimler verdik.

Bu proje ile 4 öğretmen eğitici eğitimi, 4 idareci koordinatör eğitimleri, 98 Metal Alanı öğrencisi,  8 engelli, 8 genç işsiz, 16 metal sektöründe iş yeri olan ustalar, teorik ve uygulama eğitimlerini tamamladılar. Kursiyer eğitimi alan 4 öğrencimiz istihdam edildi. 48 kardeş okul öğrencisi, 80 okul müdürü ve rehber öğretmen, 12 Eti. Al. Aş. Mühendisleri, 464 okulumuzdaki diğer alanlardaki öğrenciler, 102 öğrenci velimiz ve ilçemizdeki ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin okul tanıtım faaliyetlerinde 800 öğrenciye bu proje tanıtıldı. Bu gün itibari ile bu projede kursiyer eğitimi alan, tanıtım, bilinçlendirme ve yaygınlaştırma faaliyeti yapılarak projenin ulaştığı kişi sayısı 1650 kişiye ulaşmıştır.

Okulumuzun, çağımızın teknolojik gelişmelerine uyumunu sağlayacak olan, çalışmalarımızdan birini daha sonuçlandırmış olmanın sevincini yaşıyoruz. Diğer proje çalışmalarımızın da kısa sürede sonuçlanacağına inanıyoruz.

Bu yıl itibariyle proje okulu olarak LGS sınavı ile kayıt alacak olan okulumuzdaki nitelikli öğrencilerimiz,  atölye meslek derslerinde, deneyimli öğretmenleri eşliğinde daha modern ve teknolojik ortamlarda yetişecekler. Okulumuzun değişen eğitim müfredat programı ile öğrencilerimiz mesleki eğitimin yanında, normal lise eğitimi de alarak, akademik eğitime yönelebilecek. Mühendisliğin yeni adresi olan okulumuzda, üniversite eğitim hedefine ulaşamayacak olurlarsa, nitelikli teknisyen olarak istihdamda yerlerini alacaklar.

Proje sürecinde desteklerini esirgemeyen; Sayın Vali Yardımcımız Aydın ERDOĞAN Bey'e, İlçe Kaymakamımız Deniz PİŞKİN Bey'e, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Tahir KİBAR Bey'e, Mevka Genel Sekreteri İhsan BOSTANCI Bey’e, Mevka Uzmanı Funda ERKAN Hanım’a, Eti Alüminyum Aş. Genel Müdürü Mehmet ARKAN Bey’e, Eti Al. Aş. İnsan Kaynakları Müdürü Zekeriya YILMAZ Bey'e, İlçe Proje Koordinatörümüz Serap CAYMAZ Hanım’a, Teknik Müdür Yardımcımız Mehmet AYTAÇ Bey’e, projede emeği geçen tüm personelime, şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum.

Okulumuza ve ilçemize hayırlı olsun.

  Zafer ÜLKEBAŞ    Okul Müdürü

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.