banner164

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

    Ülkemizde ekonomik şartlar her geçen gün ağırlaşırken artan enflasyon ve neticesinde ki fiyat artışı  hepimizin  özellikle de orta sınıf olan ücretlilerin, emeklilerin kıssaca dar gelirlerin belini bükmeye devam ediyor.

     Dünyada pandemi sonrası oluşan arz talep dengesi arzın lehine bozulması neticesinde de bu olumsuz durum yüksek fiyat artışına vesile oldu. Ancak son zamanda dünyada görülen o ki tüm ürünlerin gıda ürünleri de dahil olmak üzere fiyatlarında bir düşme eğilimi görülmektedir. Bunun tek istisnası neredeyse ülkemizde cereyan etmekte habire fiyat artışları devam ediyor olmasıdır.

     Hala enflasyon artıyor ve bunun neden ve sonuç ilişkileri de maalesef gereği kadar irdelenmiyor. Şöyle ki bu artış gerçekten üretim yetersizliğinden mi? Yoksa tüketim çılgınlığından mı ? Yoksa keyfi fiyat artışlarından mı?  Yada döviz endeksli durumda mı kaynaklanıyor gibi.

 Şimdi bu fiyat artışları neden oluyor acaba diye bakıldığında öncelikle kendimizi sorgulamamız da fayda var.  Zaman zaman piyasada satın alınan ürünlerin fiyatlar ile marketler zincirinde satılan aynı veya benzeri ürün fiyatları arasında  nerede ise yarıya yarıya farkı bulunduğuna ne yazık ki şahit oluyoruz.  Şimdi bu adil midir? Bunun arz talep dengesiyle ne alakası var ? Bunun hakkaniyetle, bu helal haramla hiç ilişkilendirilebilir mi ? Bu sadece olsa olsa ben yaptım oldu anlayışı ve yangından mal kaçırırcasına enflasyon ateşine odun taşımaktan, fırsatçılıktan hatta tüketiciye ve dolayısı  ile kendisine saygısızlıktan öte bir şey değildir.

 Aynı satıcının hiç tereddütsüz oturup sohbeti sırasında, enflasyondan, hayat pahalılığından, mamul yarı mamulün pahalılığından ve ticaretin olmadığından şikayet edeceği muhakkaktır.  Ayrıca bu satıcılar  büyük marketler zincirinin varlığında da rahatsızlık duymaktadır ve zaman zaman şahit olduğumuz konuda bu husus geçmekte ve  konuşulmaktadır.

 Özellikle esnafın mağduriyeti vatandaşların marketler zincirinde alışveriş yapmasından kaynaklandığı şeklinde de yakınmalar da sıkça sivil toplum örgütleri tarafından dile getirilmektedir. Acaba ilgililer bu  konuda üzerine düşeni yapıyorlar mı?  Ya da her zaman satıcıları haklı çıkarma gayretindeler mi ? Vatandaş, tüketici merak ediyor. Bir iç denetim yapıp gerekli uyarılar yapılamaz mı? Eskide olduğu gibi papucu dama atılamaz mı? İnşallah yapılıyor atılıyordur.

     Neyse konumuza dönecek olur isek, marketler zincirinin sunmuş olduğu hizmetlere kalite ve fiyatlara baktığımız da piyasa ile  aralarında bariz bir  farkının tüketici lehine olduğu görülmektedir. Bu durumda dolayısı ile de tüketicinin lehine  olduğunun açık bir göstergesidir. Eğer marketler zinciri Türkiye'de faaliyet göstermemiş olsalardı maalesef tüketici, ihtiyaç duyduğu ürünü daha da pahalıya alacak; kıt kaynakları ile daha az ihtiyacını giderecek ve geçim sıkıntısını enflasyonu daha ağır hissedecekti.

         Bu nedenle, tüketici serbest piyasa şartlarını iyi değerlendirip, fiyat analizi yaparak, uygun yerde alış verişini yapmalıdır. İşte o zaman satıcılar da bu durumu hiç şüphesiz gözönünde bulunduracaktır. Dolayısı ile sağlıklı  bir rekabet ortamı kendiliğinden tüketici lehine oluşarak küçük esnafımız da böylece korunmuş olacaktır. Zira fiyat farkı olmaması durumunda tüketici en yakınında alış veriş yapmayı doğal olarak tercih edecektir.

Sonuç istemeyüzzz ama neyi, işte asıl soru budur

Bizde söylemesi

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.