banner1

banner55

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Bir önceki “Oku! Ama neyi?” yazımızda, Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti ‘Oku!’ üzerinde durmuştuk. Bu yazımızda ise bu eylemi daha da önemli hale getiren ‘nasıl?’ üzerinde duracağız. Bunu da Kur’an-ı Kerim’in 73.suresi olan Müzzemmil Suresi üzerinden anlatacağız.

Mekke’de Peygamber Efendimize gelen ‘oku!’ emrinden sonra en dikkat çeken emir de ‘kalk!’ emridir. İşte bu emirle okuma eylemini nasıl gerçekleştireceğimiz bize anlatılmaktadır.

Müzzemmil suresi kişiliğin inşasıdır. Kur’an-ın amacı inşaadır. İnsanı inşadır. İnsanın yıkılan yerlerini toplamaktır. Yaralanan yerlerini sarmaktır.

Bu surede en dikkat çeken yer geceleyin kalk ve oku emri vardır. Burada geceden kasıt insanın en verimli anıdır. Hicaz gibi sıcak gibi bir bölgede insanın okuması için en güzel vakit gecedir. Geceyi bir bitki ekimi gibi kullanmak gerekir. İşte geceden kasıt insanın kendisi için en değerli zamandır.

Burada peygamberin yüklendiği yük sorumluluk bilincidir. Sen ey sırtına sorumluluk alan kalk ve uyar.

Burada değinmemiz gereken diğer bir önemli husus da Kur’an’da bahsedilen okuma eyleminin güzel okuma olmadığıdır. Elbette bunun önemsiz olduğunu söylemiyoruz. Ama daha önemlisi anlayarak okumaktır. Anlamıyla buluşmaktır. Anlamını akletmeye gayret edip kalbe sindirmektir. Yani Kur’an’ın anlamıyla meşgul olmalı, üzerinde düşünmeliyiz. Rabbim bana ne demek istiyor diye kafa yormalıyız.

Biz bir nöbetçi gibi yangını gördüğümüzde bağırmalıyız. Haksızlıklara karşı ‘La’ demeliyiz. Bize yapılan kötülüğe karşı kötülükle karşılık vermemeliyiz. Gündemimizi kötüler belirlememeli. Onlardan yüz çevirmeliyiz. İman bir kişiliktir. İman, sahibinin güvenini arttırıyorsa imandır. Etrafa güven veriyor ise mü’mindir. O ki güvenilendir. Zaten mü’minin tanımı, etrafındaki insanlar tarafından elinden ve dilinden emin olunandır. Cin suresi 14.ayette müslüman olmak “Hakikati arayan” olarak tarif edilir. Biz hakikati arayanlardan mıyız? Düşünelim ve her gün kendimize şu soruyu soralım:

Biz, Allah’ın güvendiği insan mıyız?

Kur’an bize ne zaman nazil olacak? Buna hazır mıyız? Bunun için ne yapıyoruz? Hira’mız neresi?

Son olarak şunları söyleyebiliriz ki, iman bir kimlik değil kişiliktir. Kur’an bize imanı kişiliğe dönüştürmenin formüllerini verir. İşte Müzzemmil suresinde de buna değinilir. İşte onların bir kaçı: varlık bir kütüphane, hayat bir okul, sen bir okuyucusun. Merak et, araştır, sorgula, oku, anla, öğren, değiş, geliş, öğret emirleridir. Okumak anlam arayışıdır. Okuduğun her şeyin anlam ve amacını ara ve en değerli vaktini buna ada. Öğrendiklerimiz bizi yatırmamalı. Ayağa kaldırmalı.

Yükünü sırtlan ve kalk!

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner102

banner106