banner1

banner55

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

banner91

Bunun böyle olması yaşantımızın sürdürülebilirliği içinde  olmazsa olmazımızdır. Çünkü elde etme sahip olma duygusu ve ihtiyacımız olmazsa   üretmek, çalışmak, kazanmak  gibi  gereksinimi ve olasılıkları da ortadan kaldıracağından  neslimizin idameside  tehlikeye girecektir. Bu bakımdan bu duyguları  benliğimizde barındırmaktan daha doğal bir şey olamaz. Bunun böyle olması ne kadar gerekli ise de bu duygunun abartılı ve yıkıcı hale gelmesi de o kadar gereksiz ve tehlikelidir.

 

            Bunun ince ayrımına dikkat etmek   elde etme, sahip olma, kazanma duygusu ve eylemlerinin esiri olmadan bunlara yön veren, kontrol eden  ve kontrol altında tutan bir birey olmak gerekir. Yoksa şu kısa ömrümüz boyunca hiç bir zaman sonunu getiremeyeceğimiz sahip olma isteğimiz bizim sonumuzu getirir ki bununda hiç farkında olmayız. Bunu nasıl sağlayacağız  beşer olarak bünyemizde mevcut olan bu hisleri dizginlemek elbette kolay değildir. Bunun  için şükür telakkisini   devreye almamız ve şükür ve sebat etmeden asla geri durmamamız gerekir.

 

            Şükürsüz bir kul bu dünyada koşturur da koşturur yıllarca, sonunda geri baktığında belki sayısız mal ve mülk edinmiştir. Bunlar mevcut olsa da  hala  nefsini tatmin etmemiş onun ızdırap ve arzusunu söndürememiştir. Keşkeleri bitmemiş talepleri son bulmamış hep kendisi hep kendisi ve nefsi ön planda olmuş ancak bu malları ahiret gümrüğünden geçememiştir.

 

            Oysa bu dünyada neyin bu gümrükten geçtiği ve neyin geçmediği açık açık beyan edilmekte ancak bunu bizim kulağımız yeteri kadar duymamaktadır. Duysa da  bizlere ne yazık ki hariçten gazel okuma gelmiştir. Hesap günü bu acı gerçek ile yüz yüze gelinmiştir artık. Dünyadaki ihtiyaç ve zenginliğin sınırları çizilememiş ise biz bunun bu denli peşinde koşmamız yerine şükür edip elimizdekiler ile yetinmeyi  bilmeliyiz. Gereksiz bir mal mülk edinme yarışına girmeden ihtiyacımız kadarla mutlaka yetinmeliyiz.

 

             Durumumuzu  değerlendirirken her konuda bizden üstün olanak ve imkanlara sahip olanlar yerine, bizden daha az ve kısıtlı imkanları olanlara bakarak şükür ve sebatı asla unutmamalıyız. Ne olursa olsun mutlaka paylaşmasını bilen, yardımsever ve üretken bir birey olmanın yolunu helalinden aramalıyız .Unutmayalım ki Mevla zenginliği istediğine, ilmi isteyene verir.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner90

banner89