banner174

banner176

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

banner185

Bir gün şeytan, üzgün ve ümitsiz bir halde giderken bir kocakarı onu bu halde gördü ve sordu:"Ne oldu sana, neden böyle mahzunsun?" Şeytan:"Şuradaki mabette Barsisa isminde bir adam var. 40 yıldır ibadet edip duruyor. Ne yaptıysam ona tesir edemedim. Sonunda ümidimi kestim, mağlup oldum ve gidiyorum" dedi. Kocakarı, yırtık-pırtık ayakkabılarını gösterip,"Bana yeni bir ayakkabı vaad edersen, ben senin yapamadığını yapar, onu azdırıp yoldan çıkarırım" dedi. Şeytan, "Peki," dedi.

Kocakarı birisinin süt emen çocuğunu çaldı, yanına da bir şişe şarapla bıçak aldı ve Barsisa'nın ibadet ettiği mabede gitti. Bir tarafa gizlendi.

İbadet bitince mabedin hizmetçisi, her zaman yaptığı gibi ortalığı temizledi ve anahtarı Barsisa'nın yanına bırakıp gitti.

Gece yarısına doğru Barsisa ibadete devam ederken kadın gizlendiği yerden fırlayıp anahtarı kaptı ve elinde bı­çak karşısına geçerek Barsisa'ya şöyle dedi:

"Ya şu şişedeki şarabı içersin, ya çocuğu öldürürsün ya da benimle zina edersin. Kararı sen ver. Bu üç işten birini yapmazsan, 'Bu adam beni buraya hapsetti, ırzıma geçe­cek' diye bağırmaya başlarım."

Barsisa,"Yapma etme, bunlardan hiçbirini yapamam, Allah'tan korkarım. Benden başka bir şey iste" diye yalvarıp yakardıysa da kadın, söylediklerinde ısrar etti.

Barsisa çaresiz kalınca, bu üç işten şarap içmeyi diğerlerine göre daha az günah olarak düşündü ve şarabı içti. Sarhoş olduğunu gören kadın bütün cazibesini kullanarak onu tahrik etmeye başladı. Barsisa baştan çıktı ve kadınla ilişkiye girmek istedi.Kadın,"Ancak çocuğu öldürürsen kendimi sana teslim ederim" dedi.

Barsisa, çocuğu öldürdü ve kadına saldırdı. Kadın bütün bunlardan sonra pencereyi açıp,"imdat, yetişin, beni bu adamdan kurtarın!" diye feryat etmeye başladı.

Duyanlar koşup geldi ve kapıyı kırarak içeri girdiler. Kanlı bıçağı ve kanlar içinde yerde yatan çocuğu, şarap şi­şesini ve üstü başı perişan kadını gördüler. Sarhoş Barsisa'yı tutup suç delilleriyle hâkime götürdüler. Herşey açık bir şekilde aleyhinde olduğundan ve inkara mecali olma­dığından hâkim, Barsisa'yı idama mahkum etti.

Barsisa asılacağı sırada şeytan ona görünüp,"Bana imanını verirsen seni kurtarırım!" dedi. Artık ki­min suretinde görünmüşse Barsisa, ona uyup imanından da oldu. Şeytan istediğini elde edince,

"Ben senden uzağım!" diyerek gitti.

Kocakarıya vaad ettiği ayakkabılarını alan şeytan, onları epeyce uzun bir sopaya takarak kadına uzattı.

Kadın,"Niçin elinle vermiyorsun?" diye sorunca, Şeytan,

"Ne olur ne olmaz, bana da bir iş edersin, senden korkulur" diyerek hızla oradan uzaklaştı.

*Mevlana Celalettin Ruminin  Mesnevisinden bir hikayesinden…

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.