banner165

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

تموت الاسد فى الغابات جوعا
ولحم الضأن تأكله الكلاب
وعبد قد ينام على حرير
وذو نسب مفارشه التراب

Temût ül üsdü fil ğabêti
cû'en,ve lahmudda'ni te'kuluhelkilêbu,ve abdün kad yenêmü alâ harîrin ve zû nesebin 
mefârişuhuttürabu.

(Ormanların kralları) Aslanlar ormanda açlıktan ölüyor da,(en güzel ve en taze kuzu ve) koyun etlerini köpekler yiyor.(Gerçi Allah katında üstünlük takva iledir ama) bir köle ipek yataklar üzerinde yatar da neseb-i âli ve hür birisi dünyada yattığı yer(yatak bulamadığı için belki de) topraktır.

Yüce Allah'ın hikmetinden sual olmaz, ne yaparsa güzel yapar neylerse güzel eyler ezelde kime neyi takdir ettiyse,neyi nasip ettiyse onun dışında ona hiçbir şey ulaşamaz.

O'na salat ve selam olsun Rasulullah efendimizin bir hadisinde konumuz ile ilgili bir cümle şöyledir:
"ve bil ki  sana ulaşacak olan şey seni şaşırmaz, sana ulaşmayacak olan şey de asla sana  ulaşmaz" 
Hâkim Hadis no : 6304.

Bu durumda bir kul sebeplere sarıldıktan sonra müsebbib ül - esbâb olan yüce Allah'a işini havale edecek tevekkül edecek teslim olacak kaza ve kadere inanacak yüce Allah'tan da razı olacak.

Ubudiyetin gereği budur.
Ayrıca 
"Allah,yaptığından sorumlu tutulamaz; onlar ise sorguya çekileceklerdir" 
Enbiyâ Suresi 23.Ayet

Bir kul,kendisine yapılan bir haksızlıktan dolayı hakkını almak için  gerekli makamlara müracaat etmesi ayrıdır, Yüce Allah'ın takdir ettiği bir şeye itiraz etmeyip razı olması ayrıdır bunları biribirine karıştırmamak lazımdır.

Ona salat ve selam olsun Rasulullah efendimizden üstün bir insan yoktur,bir hasır'ın üzerinde yatar,hasır onun mübarek vücudunda izler yapardı ama, bindiği araba belki bir servet olan nice insan vardır ki, Yüce Allah'ın katında saman çöpü kadar değeri yoktur.

Günümüzde de bunu görmek mümkündür nice muttaki insanlar çeşitli alanlarda sıkıntı çekerken,nice gayri
müslimler ve nice tâat ve ibadetten uzak insanlar görünürde hiç bir sıkıntı ve darlık görmüyorlar.

Bu konuya ışık tutacak bir hadisi şerif ile kısa yazımızı bitirelim.
"Dünya mü'min'in zindanı,kâfirin de cennetidir"
Müslim Hadis no:2906
Mümin dünyada Yüce Allah'ın emirlerini yapar yasaklarından kaçar haramlara karşı kendi nefsine gem vurur onu kontrol altında tutar ve adeta kayıtlıdır sansüre tabidir cennete gidince dünyada zindanda olduğunu anlar gayrimüslim ise onu bağlayan bir şey yok inanmadığı için istediği haramları masiyetleri yapıyor haddi ve bütün kırmızı çizgileri aşıyor cehenneme gittiğinde dünyanın onun için bir cennet gibi rahat olduğunu görecektir. Bir müslüman Allah'ın emirlerini dinlemez kırmızı çizgileri aşar nefsine gem vurmazsa ahirette eğer tövbe etmez,yüce Allah onu affetmezse  durumunun çetin olacağı muhakkaktır şüphesiz en doğrusunu Yüce Allah bilir.

Allah'ım! Bizleri ve bütün mümin kardeşlerimizi kaza ve kaderine boyun eyen,sana teslim olan, yerde mechul olsak bile ,gökte meşhur olanlardan eyle.Amîn.

Ahmet ÖZKAN
Emekli Müftü 

11 Haziran 2024 Sal

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.