BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Bir hesaba göre altmış dört, diğer bir hesaba göre ise altmış bir yaşımdayım. 1980 yılının Ağustos ayında kamu görevine başlayan bir vatandaşım. Yine o tarihte bir hesaba göre yirmi bir, diğer bir hesaba göre ise on sekiz yaşındaydım.

On sekiz yaşımda başladığım devlet memurluğu görevimi yirmi beş yıl alnımın akıyla sürdürüp 2005 yılında kendi arzumla emekliye ayrıldım. Allah herkese bana nasip ettiği gibi güzel  ve başarıyla ifa edilmiş  görevler nasip etsin inşallah.

Görev sürem boyunca ülkeme tabiri caiz ise dört dörtlük hizmet etmeye gayret ettim. Askerlik mesleğinin inceliklerinin, hassasiyetlerinin bilincinde olarak çalıştım. Görev süremin sonlarına doğru, ‘emeklilik hayatımda neler yapabileceğim’ hususunda da hedefler koymaya, planlar yapmaya başladım.

Emekli olunca yerleşeceğim şehirdeki kültür ve sanat konularında faaliyet gösteren oluşumlarla tanışıp o oluşumların içinde bir nefer olmayı hayal ettim hep. Hayallerim üzerine eylemler geliştirmeye o grupların içinde bulunmaya gayret ettim.Gün geldi emekli oldum ve Konya Aydınlar Ocağı ile tanıştım.

3 Şubat 2022 tarihinde gazete köşemde “Konya Aydınlar Ocağı” başlıklı bir yazı daha kaleme almışım. Orada tarihçesi ile ilgili uzun uzadıya bilgilere yer vermişim zaten. Bu yazımda Konya Aydınlar Ocağı’nın 8 Kasım 1986 tarihinde kurulduğunu ve 37 yıldır aralıksız bir şekilde kültür hizmetlerine devam ettiğini belirtip bu konuyu kapatmak istiyorum.

Konya Aydınlar Ocağı, emekli olduğum 2005 yılında Sille’de “Sille Konağı” denilen tarihi mekânda yürütüyordu sohbet faaliyetlerini. Çok sık olmasa da o toplantılara katılmaya gayret ediyordum.

O haftanın konusu ne ise o konu üzerinde uzmanlaşmış bir kişi bir saat bazen iki saat süreyle konusunu anlatıyor ve kırk elli kişi arasında bir izleyici kitlesi can kulağıyla o sohbeti dinlemeye gayret ediyorlardı.

Daha sonra o mekânın bir başka amaçla hizmet vermeye başlamasından dolayı, Konya Aydınlar Ocağı faaliyetlerini bu kez ‘kültürpark’ alanında bulunan Konya İl Halk Kütüphanesi salonunda icra etmeye başladı.

Yine aylık takvimler halinde her hafta o haftanın ve günün tarihsel önemine binaen bir konu seçiliyor ve o konunun sunumu için en uygun olan kimse o hafta katılımcılara sunum yapıyor. Bu konu ve kişiler bazen Konya’nın kültürüne, sporuna, sanatına, sağlık teşkilatına, siyasetine, ekonomisine, basınına dahası aklımıza gelmeyen her alanda hizmet etmiş kişilerin 70 inci, 75 inci gibi sonu sıfırlı ve beşli yaşlarına hürmeten bazen de yaşı ne olur ise olsun o konuyla olan ilgisine göre seçiliyor. Anlatan da dinleyen de memnuniyetle ayrılıp gelecek haftayı iple çekmeye başlıyorlar. Zira öyle olmasaydı eğer özellikle son 27 yıllık aralıksız bir şekilde devam eden ve kendi alanında bir rekora imza atan bir pozisyonda olmazdı Konya Aydınlar Ocağı.

Konya Aydınlar Ocağı denilince akla gelen yegâne isim kuruluşun başkanlığını 2022 yılından bu yana sürdüren Dr. Mustafa Güçlü gelmektedir. Dr. Mustafa Güçlü her program öncesinde gururla beyan ettiği şu cümleler çok önemlidir:

“Konya Aydınlar Ocağını sürekli olarak takip edenler bilirler. Ben ilk kez bu toplantılara gelenler için söylüyorum. Konya Aydınlar Ocağı özellikle son 27 yıllık sürecinde mevsimler ne olursa olsun, hava şartları ne olursa olsun, aktüel konular, ülke gündemi nasıl olursa olsun son Pandemi süreci de dâhil olmak üzere haftanın her salı günü akşam 19.30’da mevsim şartlarına göre yarım saat sapmalar olabilir,  her şartta ve durumda faaliyetlerini kesintisiz sürdüren bir kuruluştur.  Buraya ilk gelenler bu faaliyetlerin amacını hemen kavrayamayabilirler. Geldikleri ve dinledikleri ilk haftanın konusu kendilerine hitap etmeyebilir, kendi düşüncelerine aykırı gelmiş olabilir. Bu konuda bir fikir sahibi olmaları için programlarımızı mutlaka birkaç hafta takip etmelidirler.

Burada belli bir düşüncenin hâkim olduğu konular değil, toplumuzda yaşanmış ya da dillendirilen, konuşulan her konuyu bulabilirsiniz. Bizim birlik ve beraberlik içinde yaşamamızın sağlanması her düşünceden konuların insanımıza sunulması her konuda bilgi paylaşımı yapılması ve herkese söz hakkı verilmesi ile mümkündür. Biz de bunu yapıyoruz. 27 yıldır kesintisiz bir şekilde sürdürdüğümüz bu program sanırım Türkiye’de bu alanda bir rekor olmalıdır.”

Konya Aydınlar Ocağı, her salı günü akşamı yaptığı bu sunumlarla yetinmemekte, “Kültür Ziyaretleri” kapsamında uygun olan her zaman aralığında yine Konya’mızın yetiştirdiği kanaat önderlerinden, yazar ve şairlerinden kısaca kültür ve sanat alanında Konya’mıza hizmet etmiş olan değerlerinden gerek sağlık sorunları yaşayanları gerekse türlü nedenlerden dolayı sohbetlerimize  katılamayanları evlerinde ziyaret ederek bir nevi bilgiye ulaşma gayreti içinde de olmaktadır.

Bu yazıyı okuyanlar da Konya Aydınlar Ocağı programlarını merak ediyorlarsa eğer, kesintisiz bir şekilde her salı günü saat 19.30’da Konya Kültürpark Alanında bulunan il halk kütüphanesi konferans salonundaki ‘Selçuklu Salı Sohbetlerimize’ katılabilirler ve bu güzellikleri bizimle birlikte yaşayabilirler.

Allah’a emanet olunuz.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.