banner117

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Peygamberlerin en güzidesi Hz.Muhammed’tir.

Ümmetlerin en seçkini Muhammed ümmetidir.

İlahi kitapların en şereflisi Hz. Kur’an’dır.

Allah’ın bu lütfu karşısında Hz. Muhammed’e ümmet olmakla gurur duymalı, Kur’an’la sevinmeli, Müslümanlık kimliğini bir madalya gibi şerefle taşımalıyız.

Allah (c.c) yüce Kur’an’ı kıyamete kadar taşıma görevi için Muhammed ümmetini seçmiş ve bu eşsiz kitabı bütün Müslümanlara miras bırakmıştır.

Kur’an’da: “Sonra kitabı (Kur’an’ı) kullarımız arasından seçtiklerimize miras verdik. Onlardan kimi kendisine zulmeder, kimi orta yolda gider, kimi de Allah’ın izniyle hayırlarda öne geçmek için yarışır. İşte büyük fazilet budur.” buyurulur. (Fatır Suresi:32)

Allah (c.c) Kur’an’a varis kıldığı seçkin kullarını üç sınıfa ayırır:

 

  1. NEFİSLERİNE ZULMEDENLER

Müslümanlardan bazıları hayır işlemekte kusurlu davranır. Kur’an’ı okur fakat onunla amel etmez. Allah’ın emirlerini terkedip yasaklarını işler haldedirler. Kulluk görevleri eksiktir. Günahları sevaplarından fazladır.

Bunlar Kur’an’dan hakkıyla nasiplenemedikleri için ziyanda olan ve nefislerine zulmedenlerdir. Günümüzde maalesef İslam Ümmetinin büyük çoğunluğunu bu sınıf teşkil etmektedir.

  1. ORTA YOLDA GİDENLER

Bu sınıftaki Müslümanlar Kur’an’ı okurlar. Kur’an’ın hükümlerine uymaya çalışırlar. Bazen de ihmalkâr davranıp günaha dalarlar. Hayır işlemek ve iyi amel etmekte orta yolu tuttukları için günahı ve sevabı denk olanlardır.

 

  1. HAYIRDA YARIŞANLAR

Bu sınıftakiler Allah’ın en seçkin kullarıdır.

Maide Suresi 48.ayetindeki “Hayırlarda yarışın” emrini kılavuz edinip, Kur’an’a hizmette, Kur’an’la amel etmede öne geçmek için yarışırlar. Bunlar ümmetin en değerli olanlarıdır.

Kur’an’ın Peygamberimize inmeye başladığı andan bugüne kadar Kur’an’ı korumayı en kutsal görev bilmişler, hem ezberlemişler hem yazmışlar,ilim ve iyilikler yönünde ömürler harcamışlar. Kur’an’ı bugünlere aktarmışlar.

HAMELE-İ KUR’AN gibi en ulvi unvanın sahibi olmuşlardır. Günümüzde sayıları az olan bu güzide şahsiyetlerin sayısını Rabbim çoğaltsın.

Alimleringörüşlerine göre; ümmetin her üç sınıfı da Allah’ın takdir ve tayin buyurduğu güzel mükafata cennete kavuşacaklardır. (Safvetüttefasir Cilt:5, Sayfa:182)

(Fîzılal Cilt:12, Sayfa:215)

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner102

banner106