banner123

banner117

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO


كنونت كه إمكان كفتار هست
بگو أى برادربلطف وخوشى
كى فردا پيك أجل مى رسد
بحكم ضرورت زمان در كشى
Kunûnet ki imkan goftar hest,bigo ey birader bilutf u hoşî,ki ferdâ peyk-i ecel mîy resed,behükmi darurat zeban der keşî.

Ey din kardeşim! Şimdi, fırsat elde iken,imkanın da varsa ve dilin de dönüyorsa, hoş ve güzel bir şekilde
nâzikçe güzel şeyler konuş, söyle, nasihat et, iyiliği emret, münkeri engelle,yaz, çabala ,bir şeyler yap zira O'na salât ve selâm olsun Rasulullah efendimiz şöyle buyurdu:  الكلمة الطيبة صدقة. Güzel söz sadakadır
Buharı: 2989, 
Müslim: 1009,

Yarın sana ecelin habercisi (postacısı) bir haber getirir(hazır ol der) o zaman zaten senin dilin ister istemez susar ve konuşmak istesen de, konuşamazsın.

En büyük nimetlerden biri olan dil'in görevleri, etkileri,yetkileri çok olduğu gibi,afetleri ve tehlikeleri de çoktur,
onun için Rasulullah efendimiz:
" Kim Allah'a ve ahiret gününe iman ediyorsa ya hayır konuşsun ya da sussun" buyurmuştur.
Buhari hadis no: 6475 

Konuşup yazmalı ama hayır konuşup yazmalı,ve sırf Allah rızası için konuşup yazmalı ki, bu sadaka olsun ve sahibine sevap kazandırsın.

Eğer yazmak, konuşmak ve bu gibi ameller ile insan yüce Allah'ın rızasını, insanların istifadelerini hedeflemiyorsa,neyi hedefliyor? bir insanın gayesi bu değilse , bir şehir halkı ona hazırola dursa,ceketlerini onun için iliklese, geçerken ayağa kalksalar bu ne ifade eder ki, gayesi güzelse, onu hiç kimse tanımasa  bile bu kişi ne kaybeder ki.
Elbette herkes bu ve benzeri soruların cevabını bilir, veya belki ömründe tecrübe etmiş ve başından geçmiştir.

Rüzgar esiyorsa harmanını savur, tırnağın ve parmağın ulaşıyorsa sırtını kendin kaşı,ve dişlerin kesiyorken lokmanı kendin çiğne, işi tesadüfe,herhalde'ye başkalarına havale etme.

Ey Rahmân ve Rahîm olan yüce Allah! Perdeler kalkıp perdeler inince,bir ömür konuşan dilimiz konuşmaz, konuşamaz olunca,bu dünyadan göçerken son sözümüz kelime-i tayyibe-i münciye-i mübarekeyi telaffuz, Azrâil aleyhisselam'a hoş geldin diyebilmeyi  bizlere ve tüm mü'min kardeşlerimize nasib ve müyesser eyle Âmîn.

Ahmet ÖZKAN
Emekli Müftü 

26 Mayıs 2023 Cuma

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.