banner1

banner55

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Hiçbir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha üstün bir miras bırakamaz” buyururPeygamberimiz (sav).

Eğitim yılı başlıyor, çocuklarımız yeniden hızlı öğrenme dönemine giriyor. 

Çocuklarla ilgilenmek, onları eğitmek, yeteneklerini geliştirmek ve hayata daha donanımlı atılmalarını sağlamak ailenin görevi. 

Eğitim yetenekleri geliştirir. İnsana iyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı, düşünmeyi, aklını iyi yolda kullanmayı, güzel konuşmayı, güzel ahlakı öğretir, hayat becerileri kazandırır.

Eğitim okula havale edilemez. En önemli ve en etkili okul ailedir. Çocuğun sahibi anne ve babadır. Aile çocuğuna nitelikli bir eğitim aldırmak için gayret etmeli, okul ile iş birliği yapmalı.

Eğitim araştırmaları, okul öncesi eğitimin çocukların yeteneklerini geliştirmede çok etkili olduğunu ortaya koydu.

Okul öncesi ailelerde uygulanan eğitim programları, çocukların yeteneklerini geliştirmesine çok önemli katkıda bulunuyor.

1960’lı yılların başında Michigan yakınlarında küçük bir şehir olan Ypsilanti’de bir program yürütüldü, Afrika kökenli aileler üzerinde çalışıldı, çocuklara bilgi aktarımı yapıldı, grup oyunları oynatıldı, özel ilgilenildi.

40 yıl sonra eğitim desteği verilen çocukların eğitim desteği almayanlara göre daha çok para kazandığı, ailelerinin daha uyumlu olduğu, çok seyrek suça bulaştığı tespit edildi.

Eğitim ayrılan her kuruş, çok daha fazla olarak geri dönmüş oldu. Devlet fazla kazanandan daha fazla vergi aldı, hapishane harcamasında bulunmadı, sosyal yardım yapmadı.

Spor Başarıyı Artırıyor

Eğitime yapılan erken yatırım çocukların kaderini değiştiriyor ve onları olumlu etkiliyor. Bochum Üniversitesinin 4800 çocuk üzerine yürüttüğü proje çalışması sporun okul başarısını artırdığını ortaya koydu. Okul öncesi çocuklar spor kulüplerine kaydedildi, jimnastik yaptırıldı, futbol oynamaları sağlandı. Bu çocuklar, bir kulüpte spor yapmayan sınıf arkadaşlarına göre okulda %50 daha az dil problemi yaşadı. 

Spor yapan veya müzik eğitimi alan çocukların yeteneklerini daha iyi geliştirdikleri görüldü. 

Anne-baba eğitimli ise ve çocuklarını seviyor, onlarla ilgileniyor ve bilgilendiriyorsa çocuk, okul hayatında karşılaştığı problemleri daha kolay çözüyor. Ailede yeterli eğitim alamayan çocuklarla ilgilenilir, yeteneklerini geliştirmeleri için proje çalışmaları yapılırsa çocuklar hayata daha donanımlı atılıyor. 

ZEKÂ GELİŞTİREN ETKİNLİKLER

Zekâ geliştiren birçok etkinlik ailede yapılabilir. Aşağıdaki etkinlikler çocukların zekâsını geliştiriyor: 

Çocukla ilgilenmek ve onunla konuşmak

Bebek dili kullanmak yerine düzgün konuşmak

Yabancı dil öğretmek

Dil öğrenmek için televizyon programlarından faydalanmak

Çocukla anlamlı bir şekilde vakit geçirmek

Çocukla birlikte ilahiler, türküler, ninniler söylemek

Sayı saymak

Alfabeyi öğretmek

Konuşurken çocuğa bakmak, göz teması kurmak

Zihin geliştirici oyuncaklarla oynamak

Yürütmek, sürünmesini sağlamak

Çocuklarla yoğun bir şekilde meşgul olmak

Çocuklarla birlikte oynamak.

Yardımlaşma ve zorda kaldığı zaman yardım etmek.

15. Küçüklerini sevmeyi, arkadaşları ile dostluk kurmayı öğretmek, arkadaşlarıyla birlikte oyun kurmalarına yardım etmek. 

16. Resimli kitaplara bakmak 

Aileler kendilerini yetersiz gördükleri alanlarda eğitim almalı ve kitap okumalılar. Binlerce konferans verdim, ülkenin her tarafını gezdim. Çocuğunu sevmeyen anne-baba görmedim ama kaş yapayım derken göz çıkaran, eğitim metotlarını bilmeyen anne-babaya çok rastladım. Birçok aile erken yaşta çocuğa gösterilmesi gereken sevgi, ilgi ve şefkatin zekâyı geliştirdiğini ve karakter gelişimini sağladığını bilmiyor. 

Eğitim çocuk doğar doğmaz başlar. Aileler özellikle de anneler zekâ gelişimi ve çocuk eğitimi kursları almalı, çocuk eğitimi ile ilgili kitapları okumalı. Çocuklarımız bize emanettir, onları bırakabileceğimiz en güzel miras, güzel ahlaktır.

Genetik bilimci Prof. Robert Plomin, iyi bir eğitimin çocukların zekâsını % 10 oranında artırabileceğini tahmin ediyor. 

Zekânın %10 oranında gelişmesi, insan hayatını önemli ölçüde değiştirir. Yüzde on zekâ gelişimi, bir öğrencinin üniversite bitirmesine; geliştirilmemesi ise eğitimde başarısızlığa yol açar. 

Okul çocuğu hayata hazırlar; öğrenmeyi öğretir, bilgi verir, düşünme yeteneğini, hafızayı ve zekâyı geliştirir. Okumayan insanın toplumda istediği yere gelmesi mümkün değil.

Zekâ gelişimi ve hayattaki başarıda %90’lık pay genetik.

Allah insan beynini öğrenme programlı yaratmış, kitap göndermiş, okumayı emretmiş:

“Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” der Kur’an.

Sevgili Peygamberimiz (sav); “Beşikten mezara ilim öğreniniz.” buyurur.

İlim öğrenmek ve zekâyı geliştirmek yeteneklerimizi geliştirir, başarıyı artırır, daha erdemli hâle getirir.

“İnsanın dünya gönderilmesinin gayesi ilim öğrenerek kemal bulmaktır.” der Bediüzzaman.

İnsan ilim öğrenmeli, öğrendiklerini uygulamalı ve kâmil insan olmak için gayret etmeli. 

(*) Beyin Vitamini: Zekâ gelişim metotları ilgili daha geniş bilgi için Prof. Sefa Saygılı ile birlikte yazdığımız Beyin Gücünü Etkili Kullanma Sanatı isimli 25 baskı yapan Ensar Neşriyat’ın yayınladığı eseri tavsiye ederim. 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner102

banner101