banner1

banner55

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

banner91

Zilhicce, Muharrem ve Ramazan.
Zilhiccenin ilk on günü, Muharremin ilk on günü, Ramazan'ın son on günü.
Bütün gün ve geceler içinde ahiret için azık toplamak bakımından  çok kıymetli olmakla beraber mevzubahis olan gün ve geceler içinde barındırdığı faziletler itibariyle daha başkadır.

Kameri ve Hac aylarından biri olan Zilhicce ayı bizleri gölgesi altına almış bulunmaktadır.
30 Haziran 2022 Perşembe günü Zilhicce ayının birinci günüdür.

Bu aydaki ilk on gece ile kasem edilmektedir.
"Yemin olsun sabah'ın aydınlığına,on geceye"
Fecr suresi: 1,2 ayetler. 
Kuran'da bu on gece ile kasem edilmesi bu gün ve gecelere şeref olarak yeter. Dolayısıyla"dünyanın en faziletli günleridir."
M üzzevâid,Heysemi 4/20

Haram aylardan biri olan Zilhicce ayı,haccı ekber gününü ,eyyâm-ı ma'lumat ve eyyâm-i ma'dudât'ı sinesinde barındırır.

Haram aylar:Zil ka'de,Zil hicce,Muharrem ve Receb.
Hac ayları:Şevvâl,Zil ka'de,Zil hicce'nin ilk on günü.
Haccı ekber:Kurban Bayramı günü
Eyyâ-mı ma'lûmât: Zilhicce'nin ilk on günü (30 Haziran-9 Temmuz arası)
Eyyâm-ı ma'dûdât:Teşrîk günleri,teşrîk günleri de, kurban bayramı'nın ikinci, üçüncü ve dördüncü günleridir.
Not:Teşrik tekbirleri ise Arefe günü sabah namazıyla başlar, Bayram'ın dördüncü gününün ikindi namazına kadar tam yirmi üç (23) vakit devam eder.

Burada Fecr Kurban Bayramı günü fecridir,
On gece ise, Zilhicce'nin ilk on gecesidir, Ramazan'ın son on gecesi veya Muharrem ayının ilk on günleri diyen müfessir ve âlimler de olmuştur.

Ramazan'ın son on gecesi,Zilhicce'in ilk on gecesinden daha faziletlidir,çünkü o gecelerde kadir gecesi var ve üstünlüğü tartışılmaz, Zilhicce'nin ilk on günü ise Ramazan'ın son on gününden faziletlidir çünkü bu günlerde Arefe günü var ve Arefe gününün fazileti tartışılmaz.

 Buhari'nin sahihinde bir Hadis-i şerifte O'na salât ve selâm olsun Rasulullah efendimiz şöyle buyurmuştur:(özet olarak):
"Yüce Allah'ın en çok sevdiği salih ameller  Zilhicce'nin ilk on günü yapılan dalih amellerdir, başka günlerde yapılan salih ameller bu seviyeye ulaşamaz,Ashab soruyor: Bu on günde yapılan salih ameller cihad'tan da mı üstün? Rasülullah: Evet cihad'tan da üstün, ancak biri cihada kendisi malı ile çıkmış kendisi de malı da dönmemiş ise o ayrı buyurmuştur.
Buharî Hadis no: 969

Ahmet b Hanbel'in müsnedinde de "Zilhicce'nin ilk on gününde Elhamdulillah'ı, Allahu Ekber'i,lâilâhe illallah'ı çok söyleyin' buyurmuştur.
İ.Hanbel, Müsned: 5446

Gidebilenler hacca gidince,gidemiyenler,Hacgünleri olan Zilhicce günlerinde o havayı ve o
iklimi yaşasın ve istifade etsin için bu on günün gündüzlerini ve gecelerini ihya'ya teşvik ediliyor.

Kısa olarak değindiğimiz bu mübarek günlerde yapılması teşvik ve terğib edilen Salih ameller ile ilgili mâlumatı nasib olursa muteakib yazıda sunmaya devam edeceğimizi beyan ederek, üns nefahatını solukladığımız Zilhicce ayı'nın bizler ve bütün mü'min kardeşlerimiz,Cennet vatan ülkemiz  için hayırlara, bereketlere, birlik ve beraberlik içinde bir kurban bayramına  vesile kılmasını yüce Allah'dan niyaz ediyorum.Âmîn.

Ahmet ÖZKAN

28 Haziran 2022 Salı

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner90

banner89