banner1

banner55

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO


لا تتخذوا شيئا فيه الروح غرضا

Lê tettehizû şey'en fîyhirrûhu ğaradan.
Canlı bir şeyi hedef edinmeyin.
Buhari Hadis no: 5510
Müslim Hadis no: 1957

Başka bir hadisi şerifte ise bu fiili işleyene ağır bir tehdit vardır.
" Ruh taşıyan bir şeyi hedef alan'a Allah lanet etmiştir"
Müslim Hadis no:1958
Abdullah b Ömer r.a bir tavuğu hedef yapıp ona atış yapanlara yukarıda geçen hadisi okumuştur.

Bir fiilin failinin lanetlenmesi o fiilin yapılmasının haram olması demektir.

Bir tarikat şeyhi keramet izhar etmek için boynuna muska takılan bir horozu hedefe koyup ona kurşun attığı, hem anlatılır,hem de görüntüsü nakledilir.
Horoz ölse de ölmese de,yaralansa da yara almasa da,kan çıksa da çıkmasa da o horozun eziyet gördüğü kesindir, kesin olan bir şey daha vardır o da bu fiilin çirkin oluşudur.
Bu haber ve görüntü gerçekten bir şeyh efendi için doğruysa  o şeyh efendi bilsin ki bu iş tasavvufun ruhuna da asla uygun değildir.

Rasulullah efendimiz yüzü dağlanan bir merkep görür ve : Bunu yapana Allah lanet etsin" buyurur.
Sirbinî.Muğnilmuhtac. sadaka babı.

Bir diğer rivayette ise,
"Allah ihsanı ( iyiliği, Rıfkı ve merhameti) herşeye yazmıştır,( hayvanı) keserken düzgün kesin,sizden biriniz hayvan kestiğinde bıçağını bilesin hayvanına nefes aldırıp rahatlatsın" buyurulmuştur.
Müslim Hadis no:1955

Başka bir Hadiste de şöyle buyurulur:
"Konuşamayan hayvanlar için Allah'tan korkun binmeye müsait olunca onlara binin etleri yenmeye müsait olunca onları kesip yiyin"
Ebu Davud Hâdis no:2548

Rasulullah efendimiz bindiği hayvanın üzerinde iken insanlarla sohbet edeni görünce, "Hayvanlarınızın sırtını sandelyeler gibi kullanmayın"
İhya-ı ulumiddîn 1/352
Sohbet edilecekse inip öğle sohbet edilir,
" Adamın biri bir ineğe bindi inek konuştu ve: Ben bunun için yaratılmadım, ben ekin sürmek için yaratıldım dedi. Resulullah buyurdu ki:  Ben buna inanıyorum, Ebubekir de inanıyor Ömer de inanıyor.
Ebu seleme dedi ki:O anda Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer orada değillerdi"
Buhari Hadis no:2324
Müslim Hadis no: 2388

Hayvanları birbirine düşürmek kavga ettirmek caiz değildir bir hayvanın sütünü sağarken tırnakların uzun olup o hayvana eziyet vermesi de caiz değildir bir kediyi hapsedip bir şeyler yemesini engelleyen ve bir şey yedirmeyen ve ölümüne sebep olan kadının azap gördüğünü Rasulullah efendimiz haber vermiştir.
Buhari Hadis no: 3318
Müslim Hadis no:2242

Sefere çıkarken atını lüzumundan fazla yoran bir kimse sefer'in ruhsatından istifade edemez( Şafii mezhebi)
Çünkü ruhsatlar günahlara bağlanamaz (kâide)

Hz.Ömer efendimiz bir gün canım balık istiyor buyurdu, birisi bir müddet sonra ona balık getirdi, ne ile getirdin dedi atım ile gittim geldim dedi, Hz.Ömer at'ı görmek istedi, gördü ve baktı ki her tarafı su olmuş, şöyle dedi: Madem atı'nı benim için böyle yorup terlettin  ben bu balığı yemiyorum. 

Bugün modern dünyada maymunun beynini canlı canlı açıp güç ve kuvvet kazanmak için yiyen ilerici ve modern insanlar var.
Böyleleri için Şâir:
Zamanı koklatanlar murtecî diyor bana.
Yükseldik sanıyorlar alçaldıkça tabana. der.

Hala İspanya'da boğa güreşlerinde güreşten önce kan sporu adı altında boğayı iki gün güçten düşürüp işkence yapıyorlar gözünü kör ediyorlar sırf insanlar seyretsin kahkaha atsın stres atsın diye.

Mekke fethi için yola çıkan islam ordusu yolun belli bir noktasında gördükleri küçücük köpek yavrularını ezmemek için yollarını değiştirdikleri rivayet edilir.

Bütün bu gerçekler ve dahası karşısında havayı ve uzayı kirletiyorlar diye insanların etinden sütünden yününden istifade ettikleri, hiç günahı olmayan ve konuşamayan dört ayaklı hayvanları, tepeden tırnağa günahlara dalmış ve konuşan iki ayaklı hayvanlar telef etmek için proje ve plan yaptıklarını duyuyor, okuyor ve üzülüyoruz.

Ey rahmeti herşeyi kuşatan yüce Allah! Rahmetine mazhar olmak için imkan dahilinde yeryüzünde senin yarattığın canlılara merhamet göstermeyi bizlere ve bütün mümin kardeşlerimize nasib eyle.İnsanlara ve diğer canlılara haksız yere zarar veren ve vermek istiyenleri sonsuz gücün ve kudretinle bertaraf eyle.Âmîn.

Ahmet ÖZKAN

26 Haziran 2022 Pazar

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner90

banner89