banner1

banner55

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

Ana iki koldan oluşacak bir çalışmayla ülkemin her alanda çok ciddi sorunlarına çözüm bulacağımıza canı gönülden inanıyorum.  Burada kısa ve net bir şekilde özetlemeye çalışacağım.  Umarım, bu yazı sizi sadece gülümsetmez. Aynı zamanda ciddiyetle ele alıp üzerinde düşünmeye ve çalışmaya vesile olur. Bu konuda benim üzerime düşen bir görev olursa seve seve yerine getireceğimin bilinmesini isterim.

 Bizler, bireyleri idealist bir şekilde yetiştirerek nesli değiştirip her alanda kalkınmayı sağlamaya çalışmaktayız. Bu tecrübemiz sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile kaim değil. Tarihi süreçte bu tecrübeyi doğruluyor. Hem Türk Dünyası hem de Müslüman devletler düşünüldüğünde bugüne kadar bu çabanın tam ve yeterli olmadığını görüyoruz.

İki aşamadan oluşmasını düşündüğüm değişim ve gelişim, Eğitim ve Uygulama bölümlerinden oluşuyor. 

Eğitim Bölümü:

Ülke olarak sorunlarımızın tespiti çok önemlidir. Özellikle de ülke geneline etki eden ve insanları umutsuzluğa sürükleyen sorunlarımızın tespiti. Benim ana damar olarak gördüğüm sorun, yaptığımız kuralları bir şekilde delmek.  Bu farklı şekillerde olabiliyor. Birkaç örnekle izah etmeye çalışacağım.  Devletin her kademesinde hem kurum hem de özel sektörlerde yapılan mülakatlar ideal bir seçme şekli olabilir amabiz bunu bir türlü beceremiyoruz. Bunun çok farklı sebepleri var. Ciddiye almamaktan tutun da kendi menfaati için hileye kadar birçok madde sıralanabilir.Trafik kuralından tutun dasosyal içerikli birçok düzenlemede de bunu görmek mümkün. Bunu, sadece bireyler değil devlet adına iş yapan kurumlarda yapmaktadır.Herhangi bir kuruma işçi alınacaksa alakasız yerlerden listelerin gitmesi gibi birçok sorunla maalesef her gün karşı karşıyayız.

Devletimizin her birimi bu işlerde yapılan yanlış uygulamaları biliyor. Sizin de bilginiz vardır. En azından duymuşsunuzdur. Örnekleri çoğaltmak istemiyorum.  Bireyleri eğiterek bunu çözemiyoruz. Ahlak, erdem, din bu yanlışlıklara engel olamıyor.  Özellikle din, bu konuda kesinlikle referans olmamalıdır. Yoksa cennete gitmeyi bile şefaat adı altında torpile bağlamış, din anlayışının, bu dünya işlerinde kendi çıkarı ve kendi görüşü için yapmayacağı hile yoktur.  Bunların örneklerini yaşadık ve bedelini en ağır şekilde ödedik. 

 Genel işleyiş, ideal bir birey için zulüm oluyor. Sürekli karşılaştığı zorluklar karşısında mücadelesini bir süre sonra sürdüremiyor.  Büyük çarkın dişlileri arasında, küçük bir dişli direnemiyor ve kırılıyor. Bunun gibi onlarca yüzlerce örnekten dolayı eğitim aşamasında kuralların, açık net bir şekilde tüm insanlar için ve devletin tüm kurumları için istisnasız uygulanacağı anlatılmalıdır. Kurallara uymayanların karşılaşacağı sonuçlar ve yaptırımlar net ve kesin olmalıdır. Kurallar ve sonuçlardan hiçbir şekilde taviz verilmeyeceği kati bir şekilde anlatılmalıdır. Bu süreç bittikten sonra uygulamaya başlanabilir.

Yazımın ikinci bölümünde uygulama ile ilgili düşüncelerimi paylaşacağım.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner90

banner89