banner1

banner55

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

LİSE TERCİHLERİ BUGÜN BAŞLIYOR

MEB, 5 Haziran'da uygulanan LGS kapsamındaki merkezi sınav sonuçları ve LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı. Lise tercihleri bugün başlayacak ve 20 Temmuz'a kadar yapılacak. Yerleştirme sonuçları ise 25 Temmuz'da açıklanacak. 

04 Temmuz 2022
LİSE TERCİHLERİ BUGÜN BAŞLIYOR

LİSE TERCİHLERİ BUGÜN BAŞLIYOR
MEB, 5 Haziran'da uygulanan LGS kapsamındaki merkezi sınav sonuçları ve LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı. Lise tercihleri bugün başlayacak ve 20 Temmuz'a kadar yapılacak. Yerleştirme sonuçları ise 25 Temmuz'da açıklanacak.

LGS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

LGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

2022 LGS tercih kılavuzu | LGS başvuru tarihleri ne zaman? (MEB liselerin yüzdelik dilimleri ve taban-tavan puanları) - 2
EN YOĞUN PUAN ARALIĞI
Sınava 48 farklı ilden katılan 193 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda 400-500 puan arasında puan alan öğrenci oranı geçen seneye göre artış gösterdi. Öğrencilerin yüzde 9,93'ü 400-500 puan aralığında yer aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı (yüzde 56,04) ise 200-299 oldu.

2022 LGS tercih kılavuzu | LGS başvuru tarihleri ne zaman? (MEB liselerin yüzdelik dilimleri ve taban-tavan puanları) - 3
KIZ ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI
Raporda, öğrencilerin cinsiyetleri ile sınav performansları arasındaki ilişki hakkında sonuçlar da incelendi. Elde edilen bulgular, önceki yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduklarını gösterdi.

Sınavda matematik ve fen bilimleri alt testlerinde doğru cevap sayısı ortalamalarının 2021 yılına göre kısmen artış gösterdiği görüldü.

 Merkezi sınavda yer alan sorulardan hiçbiri iptal edilmedi.


2022 LGS tercih kılavuzu | LGS başvuru tarihleri ne zaman? (MEB liselerin yüzdelik dilimleri ve taban-tavan puanları) - 4
8 MADDEDE LGS TERCİHLERİ
1- Tercihler nasıl yapılacak?

e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüklerinden yapılabilecek, tercihlerin ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekiyor. 

2-LGS'ye girmeyenler tercih yapabilecek mi? 

LGS puanıyla öğrenciler sınavla öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapılabiliyor. 

LGS'ye girmeyenler Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 grupta tercih yapabilecek.

3-Kaç tercih hakkı var? 

Öğrencilerin  il ya da ilçe sınırı olmadan 10 tane okul seçme hakkı bulunuyor. 

4-Yerel tercihler nasıl yapılacak?

Yerel Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ekranından ilk 3 okul eve en yakın olan yerlerden seçilmek zorunda. Öte yandan en fazla 5 tercih yapılabilecek.

5-Sonuçlar ne zaman açıklanacak? 

Liselere yerleştirme tercih sonuçları 25 Temmuz'da açıklanacak. Sonrasında nakil dönemleri başlayacak.

6- Pansiyonul okul tercihini kimler yapabilir? 

İsteyenler pansiyonlu okulları seçebilir. Burada da en fazla 5 okul seçilecek. Eğer 3 grupta tercih yapılırsa ve tüm tercih hakları kullanılırsa, 20 okul seçilmiş olacak.

7- Özel okul kaydı nasıl yapılacak? 

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacak.

LGS'yle öğrenci alan özel okullara kayıt işlemleri ise 20 Temmuz'a kadar yapılabilecek. Ancak yabancı özel okullar kayıtlarını 8 Temmuz'da bitirecekler.

8- Nakil işlemleri nasıl yapılacak? 

LGS yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından iki kez nakil uygulaması olacak. Her dönemde; LGS puanıyla öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

2022 LGS tercih kılavuzu | LGS başvuru tarihleri ne zaman? (MEB liselerin yüzdelik dilimleri ve taban-tavan puanları) - 5
YÜZDELİK DİLİM NEDİR? NASIL HESAPLANIR?
Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye'de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde yüzde 8 giren bir öğrenci 1.300.000 (LGS'ye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104.000 olmuştur.

Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

2022 LGS tercih kılavuzu | LGS başvuru tarihleri ne zaman? (MEB liselerin yüzdelik dilimleri ve taban-tavan puanları) - 6
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan LGS kılavuzu için araştırmalar devam ederken Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Meslek Lisesi ve İmam Hatip Lisesi 2021 taban-tavan puanları ve başarı sıralamaları ile yüzdelik dilimlerine dair merak edilenler...

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner90

banner89