banner1

banner55

BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

YKS'ye girecek öğrenciler dikkat: Bu bölümü seçene 3 bin 500 TL aylık burs verilecek!

YKS'ye girecek öğrenciler dikkat: Bu bölümü seçene 3 bin 500 TL aylık burs verilecek! 

12 Mart 2022
YKS'ye girecek öğrenciler dikkat: Bu bölümü seçene 3 bin 500 TL aylık burs verilecek!

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası , 2022-2023 eğitim öğretim yılından başlamak üzere YKS yerleştirme sonuçlarına göre ilk 30 bin sıralamada olup Harita ve Geomatik Mühendisliği programlarına ilk 4 sıradan yerleşenlere aylık net 3 bin 500 TL burs verileceğini duyurdu. İşte haberin ayrıntıları...
   
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası arasında “Harita ve Geomatik Mühendisliği Mesleğinin Gelişimi İçin İş Birliği Protokolü” imzalandı. Protokolü YÖK adına YÖK Başkanı Erol Özvar, oda adına ise Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Ali İpek imzaladı.
   
Protokol sonucu 2022-2023 eğitim öğretim yılından başlamak üzere YKS yerleştirme sonuçlarına göre ülke genelinde ilk 30 bin sıralamada olup Harita ve Geomatik Mühendisliği programına ilk 4 sıradan yerleşenlere aylık 3 bin 500 lira burs verilecek.

   
Öğrencilerin burslardan eğitim süreleri boyunca yararlanabilmeleri için her eğitim ve öğretim yılında genel not ortalamalarının 4 üzerinden en az 2.8 (100 üzerinden en az 70) olması şartı aranacak. Aynı zamanda öğrencilerin sektörel becerilerinin geliştirilmesi amacıyla iş yeri eğitiminin artırılması ve staj eğitimlerinin geliştirilmesi sağlanacak.
Ek olarak burs alan öğrencilere mezuniyetleri sonrasında talepleri halinde iş bulmaları konusunda kamu kurumları ve özel sektör nezdinde yol gösterici ve yardımcı olunacak.
“NET BURS MİKTARI 3 BİN 500 TL” - Protokol imza töreninde konuşan YÖK Başkanı Özvar, protokol kapsamında öğrencilere verilecek eğitim bursu ile Harita ve Geomatik programlarının daha yüksek başarı sırasındaki öğrencilerin tercih etmesinin amaçlandığını açıkladı.
   
Özvar, “Bugün imzalanacak protokol kapsamında öğrencilerimize verilecek eğitim bursu ile Harita ve Geomatik programlarının YKS yerleştirme puanlarına daha yüksek başarı sırasındaki aday öğrencilerin tercih etmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerin mezuniyetleri sonrasında haritacılık sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarda ya da ilgili kamu kurumlarında istihdam edilmesinin sağlanması hedeflenmektedir. Bu protokol hem üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi hem de bu iş birliği kapsamında yapılacak ortak AR-GE faaliyetlerine de katkı sunmayı amaçlamaktadır. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından 2022-2023 eğitim-öğretim yılından başlamak üzere YKS yerleştirme puan türündeki puanına göre alanından ülke geneli ilk 30 bin sıralaması içinde yer alan ve üniversitelerin Harita ve Geomatik Mühendisliği programlarından birine ilk dört sırada yerleşen öğrencilere eğitim bursu verilecektir. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından YKS yerleştirme sonuçlarına göre 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için öğrencilere verilecek net burs miktarı aylık 3 bin 500 liradır” dedi.

ÖNCELİK KAMU YARARI - TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Ali İpek ise önceliklerinin harita ve geomatik mühendisliğinin gelişmesinden ziyade kamu yararı olduğunu söyledi. Harita mühendisliğinin hayata dokunan bir özelliği ve imzası olan bir meslek olduğunu ifade eden İpek, imzalanan protokolün ülke ve tüm topluma hayırlar getirmesini temenni etti.
   
HARİTA VE GEOMATİK MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? HARİTA VE GEOMATİK MÜHENDİSİ KİMLERE DENİR? - Harita mühendisi diğer adı ile geomatik mühendisi, hem doğal hem de insan yapımı arazi bilgilerini ölçer, haritalandırır ve yorumlar. Yeniden yapılandırılacak arazileri değerlendirir, havaalanı, çöplük sahası, maden ocağı, taş ocağı, boru hattı ve dağıtım sistemleri dahil olmak üzere bir dizi farklı alanın arazi etüdünü yapar.
   
HARİTA VE GEOMATİK MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR? - İnşaat ve maden arama endüstrileri için hayati önem taşıyan harita mühendisinin, çalıştığı iş sahasına bağlı olarak görev tanımı değişiklik göstermektedir. Harita mühendisinin mesleki sorumlulukları şu başlıklar altında toplanabilir:
   
Arazi şekli, çevresi, yeri ve boyutları dahil olmak üzere bir dizi veriyi oluşturmak ve kaydetmek,
   
Tapu bilgilerine dayanarak mülkler için hukuki sınırlar oluşturmak,
Temel hatlar, yükselmeler ve diğer jeodezik ölçümleri oluşturmak için tasarlanmış zemin etütlerini uygulamak,
Petrol veya diğer mineral ürünleri arama faaliyetleri için seçilen yerleri işaretlemek,
  
Jeodezik ve mühendislik araçlarından faydalanarak harita yapımında kullanılmak üzere sabit noktalar oluşturmak,
   
Hava fotoğrafçılığı, uydu araştırmaları ve lazer ışını ölçüm sistemleri gibi bir dizi kaynaktan yararlanmak,
   
Verileri yorumlamak ve bilgi sunmak için bilgisayar destekli tasarım programlar (CAD) ve diğer bilişim teknolojileri (BT) yazılımlarını kullanmak,
Arazi bulgularını, mühendis, mimari personel, müşteri ve projeyle ilgilenen diğer kişilerle koordine etmek.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner45

banner44