grandbetting

VASADA ANTİK KENTİ YÖNLENDİRME LEVHALARI DİKİLDİ

VASADA ANTİK KENTİ YÖNLENDİRME LEVHALARI DİKİLDİ

Seydişehir Bostandere Mahallemizde bulunan “Vasada Antik Kenti” için Kahverengi yönlendirme Levhaları dikildi. Konuyla ilgili olarakgörüşlerine başvurduğumuz Tarihçi Ercan Arslan şunları aktardı.

Vasada Antik Kenti, Antik Çağ Anadolusu’nda Roma Devri kentlerinden biridir. Günümüz BostandereMahallemiz’de Aktepe mevkiindedir. Burası Konya Koruma Kurulunun 11.11.1988 tarih ve 325 nolu karar,24.05.1996 tarih ve 2265 nolu kararları ile iki kez I.Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmişti. Bostandere Mahallemiz ise III.Derece Arkeolojik Sit Alanı durumundadır.

Konya İl Kültür Turizm Müdürlüğü’neİlçemiz Vasada Antik Kenti ve Tiyatrosu için Konya-Seydişehir Karayolu Bostandere Mahallesi yol ayrımına Kahverengi Turizm Levhası dikilmesi yönündeki girişimlerimiz nihayet sonuç verdi. Bu yaklaşık dokuz yıl önce 31.08.2010 tarihli dilekçemiz ve ekleriyle  başlayan bir süreç. Bu zaman içerisinde en son 18.03.2018 tarihinde tekrar müracatımızı yapmıştık. Konya İl Kültür TurizmMüdürlüğü  dilekçemizde belirtmiş olduğumuz Vasada Antik Kenti yönlendirme levhaları için Karayolları 3. Bölge Müdürlüğüne başvurarak ilgili Müdürlüğün yazısı” ekli cevap ile tarafımıza dönüş yaptı ve yönlendirme levhaları da yakın zamanda dikildi. Bu ilçemiz turizmi özelde ise Bostandere mahallemiz adına son derece sevindirici bir gelişme. Bundan sonra vakit kaybetmeden ulaşım ve çevre düzenlemesi, yabancı dillerde bilgilendirme panoları, tanıtıcı broşür, tanıtıcı obje tasarım ve üretimi gibi konulara ağırlık verilmesi aşamasına geçilmesi gerekmekte.

Tarihçi ArslanSeydişehir’imizin yumuşak gücü olan Tarihi ve Kültürel mekanlarımızın hak ettiği noktaya taşınmasında çalışmalarımızahassasiyetle devam edeceğiz” dedi.

Diğer Haberler

mp3 indir
Tipobet365 Tempobet