Mehmet Erkan

TIBBEN ABDESTİ FAYDALARI

Tıp noktasında abdestin pek çok faydasının bulunduğunu okuyucularımla paylaşacağım.

Çeşitli sebeplerle insanın yüzünde biriken elektronlar, sinir sistemlerinin gerilimine sebep olur, gerilimin devamlılığı halinde de yüzümüzde kırışıklık erken yaşta başlar.

Müslümanlar günde beş defa temiz su ile abdest aldıkları için, yüzlerinde oluşan elektronlar abdest suyu ile giderildiğinden sinir sistemlerinin gerilmesi önlenir ve dolayısıyla yüz hatlarında oluşan kırışmalar da engellenmiş olur.

Bu elektronlar en fazla lodos rüzgârlarıyla geldiği gibi, sıklıkla kullandığımız sentetik maddelerden yüklü miktarda elektronlar yüzümüzde oluşabiliyor. Bu sebeple insanın yüz hatlarında izalesi mümkün olmayan kırışıklar oluşur. Abdest suyu ile yüzden atılan elektronlar hem yüzün rahatlamasına hem de kırışıklığın önlenmesini sağlamış oluyor.

Su ile mezkûr olayın sağlandığı gibi, teyemmüm ile de aynı sonuç alınabiliyor. Gusül abdesti alındığında bütün vücut yıkandığı için, lef tabir edilen vücuttaki damarların esnemesi sağlanır. Bu sebepten dolayıdır ki dinimiz, guslederken bedende ine ucu kadar kuru yer kalsa gusletmiş sayılmazsın diye emir buyurmuş. Vücut tamamen yıkanınca içerdeki mikropların yakalanması için jandarma görevi yapan vücut koruyucularının işleri kolaylaşmış oluyor.

Not:

Bu olayı biyoloji uzmanı Bahri Dayıoğlu’nun konferansında dinlemiştim

Diğer Makaleler