Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Seri İlanlar Firma Rehberi Tüm Yazarlar
SPOR YAPMAK BAŞARIYI ETKİLER Mİ?
BİR ÖĞRENCİNİN SPOR YAPMASI BAŞARISINI ETKİLER Mİ?
Paylas

 

 BİR ÖĞRENCİNİN SPOR YAPMASI BAŞARISINI ETKİLERMİ?  KONU İLGİLİ  OLARAK SEYDİŞEHİR  KIZ TEKNİK VE MESLEK  LİSESİNİN  YAPMIŞ OLDUGU ANKETTEN ÇARPICI  SONUÇLAR .

KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ SPOR KULÜBÜ’NÜN BİLİMSEL ARAŞTIRMA SONUÇLARI

Seydişehir Kız Teknik Ve Meslek Lisesi Spor Kulübü’ nün tüm Seydişehir ilçesindeki liseler üzerinde 252 kız öğrenci ve 145 erkek öğrenci olmak üzere toplam 397 öğrenci üzerinde yaptığı ankete göre sporun ders başarısı üzerinde olumlu etki yaptığı bilimsel araştırmalarla ispatlandı. Lise öğrencilerinin düşüncesine göre spor yapan öğrenciler sınavlarda yüksek puan alıyorlar. Kendilerine özgüvenleri artıyor üniversite sınavlarında daha yüksek puan alıyorlar. Yüksek puan alarak kazanılan liselerde spor yapan sayısı daha fazla. İlköğretimde lisanslı olarak spor yapanların sayısı % olarak en fazla Fen Lisesi’ nden çıkmıştır. İkinci olarak Anadolu Öğretmen Lisesi ve bunu takiben Anadolu Liseleri, Sağlık Meslek Lisesi ve diğer meslek liseleri olarak belirlenmiştir.Yani demek oluyor ki spor yapan öğrenciler hep en güzel okullara yerleşmişler.Bu okullara yerleşirken çok yüksek puan almışlardır. Spor yapan kişilerde sınavlarda heyecanlanma ve panik yapma gibi durumlar tamamen ortadan kalktığı anlaşılmıştır. Spor yapan gençlerimizin anket sonuçlarına göre başlıca sorunları kısaca şunlardır:

1.       Yurtta kalan öğrencilerin %80 ‘i yurt yönetiminin gerekli desteği vermemesinden şikâyetçi.

2.       Okul idareleri, okul öğretmenleri, aileler, arkadaş ortamı kendilerine gerekli desteği verdiklerini fakat yinede tam desteği alamadıklarından şikâyetçi.

3.       Seydişehir de görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin spor yaptırma isteklerinin çok fazla olduğu fakat ailelerden yeterli desteği alamadıkları anlaşılmıştır.

Ayrıca 4 ocak 2012 tarihinde memurlar.net in haberine göre ‘’Egzersiz çalışmaları okul başarısını arttırıyor’’başlıklı haberine göre;

Egzersiz ve spor okul başarısını olumlu etkiliyor.Son kapsamlı araştırmalar,sporun sadece başarıyı değil,disiplin anlayışını da beraberinde getirdiğini ortaya koyuyor.

Çocukların egzersiz yapıp fiziksel aktivitelerde bulunması okul başarısını olumlu yönde etkiliyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde,Kanada ve Güney Afrika’da yapılan toplam 14 araştırmanın sonuçları böyle söylüyor.Araştırmalar,fiziksel aktivite ile  okul başarısı arasındaki olumlu ilişkiyi ortaya koydu.Araştırmalar çerçevesinde 6-18 yaş arası binlerce öğrencinin egzersiz alışkanlıkları ve okul başarısını incelendi.

Sonuçlar egzersizin beyne kan ve oksijen akışını arttırarak konsantrasyonu güçlendirdiğini ortaya koydu.

Buna göre düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler,stresi azaltırken öğrencilerin dersleri konusunda daha disiplinli davranmasına da katkıda bulunuyor.

Araştırmaları değerlendiren Hollanda’lı uzmanlarda çocukların günde en az  1  saatlerini fiziksel aktivite ile geçirmelerinin yararı konusunda hemfikir.

Konunun uzmanlar hangi tür fiziksel aktivitenin ne kadar süreyle yapılması gerektiği konusundaki araştırmalarına ise devam ediyor.

Seydişehir Kız Teknik ve Meslek Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni İskender ÖZDEMİR ise şunları söylüyor.Biz spor kulübü olarak bu çalışmamızı 2 ay önce başlattık.Anketlerimizi hazırlayıp Lise öğrencileri üzerinde uygulattık.Sonuçlar çok değerli benim için.Yaşadığımız ortamda sporun faydaları maalesef fazla bilinmiyor.Veliler yeteri kadar bilinçli değil.Bence veliler spor konusunda bilinçlendirilmeli.Televizyonlarda ve basında nereyi açarsak açalım her yerde sporun öneminden bahsediliyor.Sağlık anlamında doktorlar tedavi amaçlı olarak hep sporu tavsiye ediyorlar.Ama bizler okullarda spor yaptırırken,takımlar kurarken ailelerin bu konuda duyarsız olduklarını görüyoruz.Ben şahsım olarak spor yapan öğrencilerimde ders başarılarının arttığını gözlemliyorum.Bu gözlemleri çoğu araştırmacıda yapıyor ve sporun derslere olan olumlu etkilerinden bahsediyorlar.Ama nedense kulak arkası yapılıyor bunlar.En güzel örnek siyasetçilerden verilebilir bence.Başbakanımız geçmişte profesyonel olarak futbol oynamış ve hala spor yapmakta.diğer siyasetçilerimizden de örnekler verebiliriz.Kısacası spor konusunda insanlarımız bilinçlendirilmeli.seminerler verilmeli.Öğretmen ve öğrencilerimize Ali Erkan Kavaklı beyefendi tarafından verilen seminerlerde de Ali bey sporun öğrenciler üzerindeki olumlu etkilerini üzerine basa basa söylemiştir.Buradan Ali beye saygılarımı bildirmek isterim.Ben okulumuzun spor kulübü öğrencilerine yaptıkları bu araştırmadan dolayı teşekkür ediyorum ve tüm öğrencilere spor yapmalarını tavsiye ediyorum.

 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
15-02-2012 15:47 - 5752 Okunma


Tatlısu: Can Dündar yargılanmalıydı
KOZLU MAHALLESİNDE ŞAP KARANTİNASI UYGULANIYO
PAZAR GÜNÜ SEYDİŞEHİR’DE ELEKTRİK KESİNTİSİ O
Maganda kurşununa 16 yıl sekiz ay hapis cezas
İlçe Emniyetten Anlamlı Ziyaret
Seydişehir – Manavgat Demiryolu Projesi Etüt
SEYDİŞEHİR MUHTEŞEM GÖK KUŞAGI GÖRENLERİ
ÖĞRETMENİN DÜNÜ, GÜNÜ, BUGÜN܅
FİNAL ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİ KAYMAKAMLIKTA
Konya’da kuyumcu soygunu
KONYA
Oy Kullan Sonuçlar
 
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®