Sena ÖZKAN GÜNTÜRK

Her Cinayete Kan'mı Gerek?

Asırlardır süre gelen kin ve gaddarlığın durduraksız devam edişi, gelecek nesile yapılan en büyük tehlikedir. İnsanlık sadece vurarak yada kan dökerek cinayet işlediği yargısını taşır.Halbuki katliamların bir çoğu sözle yapılır.

Bir insanın hakkını gasp etme , arkasından iş çevirme, yalan konuşmak en büyük cinayetlerden oluşur.Bunu en çok aileler yakınlar evlatlarına aşılar farkında olarak yada olmayarak, kasıtlı yada değil ama bunu yapan ailelerdir. Bir evlat doğduğu ve ölüm süresince hayatı boyunca yeni yaşantısına adapte olmaya ve bir şeyler öğrenmeye her zaman açtır.

İnsanları zaten diğer varlıklardan da ayıran bu değilmidir? Boş bir belleğe neler kayıt edeceğini pek ayırt edemez halde olduğundan, insan ebeveynlerinin her yaptıklarını geleceğe odaklı kullanmak için kayıt eder, sözle anlatımların da önemi es geçilecek degil elbet. Ama çoğunlukla bu kayıt işlemi hareketler oluşturmakta akılda kalan sözden daha çok davranış biçimidir.

Bir çok aile bireyi evladına yasakladığı şeyleri kendi yaparak yavrularının bir yanılgıya düşmesini her ne kadar sağlamış olsada esas mesele çocuğun en çok davranışları örnek alıp Annesi yada Babasını idol almasıdır.Bir çok kişi daha küçük fikrini taşıdığından bir çok hatayı onların gözleri önünde sergilemekten geri durmaz.

Babasının eşine yaptığı sözlü şiddet yada Annesinin kocasını kötülemesi gibi. Erkektir yapar yada gençtir hata yapar algısı ile büyüyen bir nesil düşünün. Onlar hataları meşru kılan bir dünyanın evlatları olarak dünyaya gelmekte, kimi bu hayatın şımarık evlatları, kimisi ise çok çalışıp hata yapmaya hakkı var denilen evlatları.Bu katagoriyi genişletmek zor değil.

Gelecekte öldürülen kadınlar , yetimler, hırsızlar, herkese yapılan ihanet , hataları meşru kılan zihniyetin eseri değilmidir? İllaki bir cinayetin gerçekleşmesi için kan a mı gerek var.Cinayetlerin kafaya ilk inişi davranış bozukluklarından çocukluğunda yaşadığı sorunlar ve kafasındaki cevaplanmayan sorulardan kaynaklanmakta.

Biz sadece yargılayarak suçlayarak elimizden geleni gerçekleştirdiğimizi düşünürken geçmişin eksikliğini ve yanılgısını hiç e sayarız.Artık cinayet işlemek için suç unsuru ölüm aletleri değil söz ve eylem davranış da bu sıralamaya girmektedir. Yanlış bilgi insanı ömründen de eder insanlığındanda. 

Son olarak herkesin bir hata da uzaktan da olsa katkısı vardır.
Biz düzelmedikçe kimse düzelemez.

Diğer Makaleler