Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Seri İlanlar Firma Rehberi Tüm Yazarlar
FAHRİ KUBİLAY
GÖZÜ YUMLU SEYDİŞEHİR SEVDALILARI…

Seydişehir;   yerleşim olarak, nüfus olarak, sosyal yaşantı olarak Türkiye’deki bazı illerden daha büyük bir şehir olduğunu şehrin hangi yolundan girersen gir rahatlıkla görürsün.

Bölgede büyümeyi en çok hak eden ilçelerden bir tanesi, Bunun için avantajı ve birçok sebebi var.

Denize uzaklığı, maden yatakları, yeraltı şifalı su kaynakları, barajları, dağları, yaylalarıyla faaliyet gösterilebilecek bakir bir bölge.

Ekonomiye direkt etki edebilecek birçok faaliyet alanında ise olayların akışı ve gelişmesi sıradanlaştırılmış.  Sadece açılan yeni ulusal ölçekli AVM’ler ile tüketen bir şehir haline gelmiş.

42 yıl önce kazanmış olduğu potansiyel büyüme trendini ise tüketen bir anlayışa yöneldiği için bir türlü üretime geçemeyince başarılı olamamış.  O zamanlar Elde edilen bu müthiş potansiyeli değerlendirilerek üretime yönelebilseydi üreten bir ekonomi olacak karşılığında ne kadar çok tüketirse o kadar çok Seydişehir ekonomisine büyük katkı sağlayacaktı.  

 Son  on yıla kadar   fabrikaya  bağımlı  bir  ekonomik politika  izleyen ilçe   şimdilerde  ekmek katığa   yetmeyince  çeşitli  arayışlara   girdi. Ama   ulusal  bazdaki  şirketlere  bağlı  AVM’ler   büyük Pazar gördüğü ilçeye   arka arkaya  şubeler açmaya başladı.

 Tabii ki Seydişehir ekonomisinden kazanılan paralar tekrar Seydişehir’e yatırım olarak dönmez ise  o zaman   gelen çıkanı karşılamaz   ve ekonomi  olarak  sorunlar yaşarsınız.  Gerek fabrikanın açıldığı süreçten bu güne kadar, gerek bugünkü süreçte yaşananlar göstermektedirki ilçe olarak Seydişehir’de ciddi şekilde bürokrasi ve sivil inisiyatif yapılan(ama)masının  eksikliğini yaşıyor.   Bu   konunun daha iyi anlaşılması için bir iki örnek vereceğim 

- Türkiye’nin en verimli arazileri olan “sugla gölüne”  baraj yapılarak suyunun bölge yararına değil de km’lerce uzaklıktaki başka bölgelere götürülmesi götüren için bürokratik başarı olurken Seydişehir ve bölge için tamamen bir hezimet değil mi?

-Eti aş özelleştirilmesinde olan oldu biten bitti.  Amma fabrikayı özelleştirirken sırf bürokratik eksiklerden-beceriksizlikten dolayı Seydişehir’den giden coğrafi alan, su kaynakları, Arsalar ve bonus olarak verilen 700 küsur lojmanın gidişini neyle izah edeceksiniz.

  Bilmem izah edebildim buna rağmen bürokrasi ve sivil inisiyatif “Var olduğunu zannedenler ise milleti oyalamaktan başka bir şey yapmamışlar-yapamıyorlar.   İsmini buradan zikretmek istemediğim kişi ve kurumlarında küçük hesapları yüzünden, makamlarını koruma telaşı  “Seydişehir sevdasının”  önüne geçmiş.

 Makam sahiplerinde böyle iken diğer sivil kuruluşlarda Karar mekanizmalarını etkileyecek, siyaseti yönlendirememiş sonuç olarak Seydişehir’in lehine çalışacak bürokratik kadrolar zamanında ve yerinde organize edilememiş- edilmemiş.

 Sonuç olarak; bulundukları makamlara hiçbir değer katmayan Gözüyumlu Seydişehir sevdalıları!

O makamları basit hesapları için kullanmayın…

 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 1 Yorum
10-06-2013 11:00 - 876 Okunma
Yorumlar
ali tarafıdan 17-06-2013 21:29:25 Tarihinde yazıldı
ahhhh
özelleştirme dönemi belediye başkanı halıcının vekil tüfekciye lojmanları belediyeye alalım diye çok teklifi oldu.hatta yanlış hatırlamıyorsam kütahyadaki özelleştirilen yerlerin lojmanlarını belediyenin aldığı ile ilgli belgeleri vekile gösterdiğini ben biliyorum.ama halıcıyı hep oyaladı.bilmem halıcı bu nu paylaşırmı
FAHRİ KUBİLAY yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
İLLÜZYON İZLETİYORLAR…
25-03-2015 tarihinde eklendi
CEHALET DİZ BOYU OLMUŞ…
20-03-2015 tarihinde eklendi
ÇANAKKALE HARBİ İŞTE BUDUR…
13-03-2015 tarihinde eklendi
POLİTİKAYA, POLİTİKACIYA GÜVEN…
06-03-2015 tarihinde eklendi
BENİM VEKİL ADAYIM…!
27-02-2015 tarihinde eklendi
BU ALÇAKLARLA AYNI HAVAYI SOLUMAK…
17-02-2015 tarihinde eklendi
MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
12-02-2015 tarihinde eklendi
SİYASET ISINIYOR…
04-02-2015 tarihinde eklendi
GÜLE GÜLE DAYICIĞIM…
29-01-2015 tarihinde eklendi
POPÜLİST POLİTİKALARA KURBAN GİDEN ŞEHİRLER
26-01-2015 tarihinde eklendi
SEYDİŞEHİR ANADOLU LİSESİ İTALYA’DAN SONRA HI
SEYDİŞEHİR ANADOLU LİSESİNDEN MORAL YEMEĞİ
Anadolu Teknik Lisesi Öğrenci ve Öğretmenler
SEYYİD HARUN ANADOLU LİSESİNDEN TÜRKİYE BAŞA
SEYDİŞEHİR DEĞİRMENLİK YOLUNDA KAR TEMİZLİĞİ
Savcı Mehmet Selim Kiraz şehit oldu
SGK tahsilat işlemleri 7 Nisan'a uzatıldı
İşte Elektrik Kesintisinin Türkiye'ye Maliyet
Başbakan açıkladı! 100 lira zam
KAYMAKAM SONEL KONYA’DA OFSPORU AĞIRLADI
KONYA
Oy Kullan Sonuçlar
 
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat