Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Seri İlanlar Firma Rehberi Tüm Yazarlar
FAHRİ KUBİLAY
GÖZÜ YUMLU SEYDİŞEHİR SEVDALILARI…

Seydişehir;   yerleşim olarak, nüfus olarak, sosyal yaşantı olarak Türkiye’deki bazı illerden daha büyük bir şehir olduğunu şehrin hangi yolundan girersen gir rahatlıkla görürsün.

Bölgede büyümeyi en çok hak eden ilçelerden bir tanesi, Bunun için avantajı ve birçok sebebi var.

Denize uzaklığı, maden yatakları, yeraltı şifalı su kaynakları, barajları, dağları, yaylalarıyla faaliyet gösterilebilecek bakir bir bölge.

Ekonomiye direkt etki edebilecek birçok faaliyet alanında ise olayların akışı ve gelişmesi sıradanlaştırılmış.  Sadece açılan yeni ulusal ölçekli AVM’ler ile tüketen bir şehir haline gelmiş.

42 yıl önce kazanmış olduğu potansiyel büyüme trendini ise tüketen bir anlayışa yöneldiği için bir türlü üretime geçemeyince başarılı olamamış.  O zamanlar Elde edilen bu müthiş potansiyeli değerlendirilerek üretime yönelebilseydi üreten bir ekonomi olacak karşılığında ne kadar çok tüketirse o kadar çok Seydişehir ekonomisine büyük katkı sağlayacaktı.  

 Son  on yıla kadar   fabrikaya  bağımlı  bir  ekonomik politika  izleyen ilçe   şimdilerde  ekmek katığa   yetmeyince  çeşitli  arayışlara   girdi. Ama   ulusal  bazdaki  şirketlere  bağlı  AVM’ler   büyük Pazar gördüğü ilçeye   arka arkaya  şubeler açmaya başladı.

 Tabii ki Seydişehir ekonomisinden kazanılan paralar tekrar Seydişehir’e yatırım olarak dönmez ise  o zaman   gelen çıkanı karşılamaz   ve ekonomi  olarak  sorunlar yaşarsınız.  Gerek fabrikanın açıldığı süreçten bu güne kadar, gerek bugünkü süreçte yaşananlar göstermektedirki ilçe olarak Seydişehir’de ciddi şekilde bürokrasi ve sivil inisiyatif yapılan(ama)masının  eksikliğini yaşıyor.   Bu   konunun daha iyi anlaşılması için bir iki örnek vereceğim 

- Türkiye’nin en verimli arazileri olan “sugla gölüne”  baraj yapılarak suyunun bölge yararına değil de km’lerce uzaklıktaki başka bölgelere götürülmesi götüren için bürokratik başarı olurken Seydişehir ve bölge için tamamen bir hezimet değil mi?

-Eti aş özelleştirilmesinde olan oldu biten bitti.  Amma fabrikayı özelleştirirken sırf bürokratik eksiklerden-beceriksizlikten dolayı Seydişehir’den giden coğrafi alan, su kaynakları, Arsalar ve bonus olarak verilen 700 küsur lojmanın gidişini neyle izah edeceksiniz.

  Bilmem izah edebildim buna rağmen bürokrasi ve sivil inisiyatif “Var olduğunu zannedenler ise milleti oyalamaktan başka bir şey yapmamışlar-yapamıyorlar.   İsmini buradan zikretmek istemediğim kişi ve kurumlarında küçük hesapları yüzünden, makamlarını koruma telaşı  “Seydişehir sevdasının”  önüne geçmiş.

 Makam sahiplerinde böyle iken diğer sivil kuruluşlarda Karar mekanizmalarını etkileyecek, siyaseti yönlendirememiş sonuç olarak Seydişehir’in lehine çalışacak bürokratik kadrolar zamanında ve yerinde organize edilememiş- edilmemiş.

 Sonuç olarak; bulundukları makamlara hiçbir değer katmayan Gözüyumlu Seydişehir sevdalıları!

O makamları basit hesapları için kullanmayın…

 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 1 Yorum
10-06-2013 11:00 - 1169 Okunma
Yorumlar
ali tarafıdan 17-06-2013 21:29:25 Tarihinde yazıldı
ahhhh
özelleştirme dönemi belediye başkanı halıcının vekil tüfekciye lojmanları belediyeye alalım diye çok teklifi oldu.hatta yanlış hatırlamıyorsam kütahyadaki özelleştirilen yerlerin lojmanlarını belediyenin aldığı ile ilgli belgeleri vekile gösterdiğini ben biliyorum.ama halıcıyı hep oyaladı.bilmem halıcı bu nu paylaşırmı
FAHRİ KUBİLAY yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
“ Şu Din Düşmanını! Bir Sürdüremediniz.”
18-11-2015 tarihinde eklendi
SEYDİŞEHİR MUSTAFA ŞAHİN İÇİN TEK YÜREK
13-11-2015 tarihinde eklendi
Seçim Bitti Herkes İşine Gücüne Baksın
04-11-2015 tarihinde eklendi
Zulüm ve Küfrün Hâkim Olduğu Her Yer Kerbelâ
28-10-2015 tarihinde eklendi
ŞAKİR CIRIK VE DOĞADAN DOĞALLIĞA UZANAN ELLER…
21-10-2015 tarihinde eklendi
Korktukları, gizledikleri, biriktirdikleri nerede!.
14-10-2015 tarihinde eklendi
"NE OLACAĞINI KİMSE BİLEMEZ"
07-10-2015 tarihinde eklendi
YENİ ÖĞRETİM YILINDA YENİ ÜMİTLERLE YENİ UFUKLARA YELKENLER AÇILIYOR.
28-09-2015 tarihinde eklendi
SEYDİŞEHİRDEN MEMLEKETE
19-09-2015 tarihinde eklendi
PKK BELLİ DE, YA SİZ…!
10-09-2015 tarihinde eklendi


Akseki'de Motosiklet Kazası: 2 Ölü
YALIHÜYÜK MÜFTÜLÜK PERSONELİNDEN KAN BAĞIŞI
AHIRLI LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN ANLAMLI HEDİYE
AHIRLIDA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI
ATATÜRK İLKOKUL ÖĞRETMENLERİ GÜNLERİNİ ÇİĞ KÖ
Başbakan Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı
Endüstri Meslek lisesi mahallelerde veli top
Seydişehir'de Öğretmenler Günü Kutlandı
İLÇE BAŞKANI KONURER’İN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESA
Akseki'de Yaban keçisi avlayan 2 kişiye 39
KONYA
Oy Kullan Sonuçlar
 
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®