grandbetting

Sena ÖZKAN GÜNTÜRK

EN ÇOKTA GEÇMİŞİ GİZLEYEMEZSİN

 Her geçen gün yaşadığınız hayatın müdavimi olursunuz, çünkü size sorulsa aslında en başından beri bir birini takip eden bu teknolojik ve yaşam kolaylığının içerisindesinizdir. Bundan evveli yoktur, yada bundan başka bildiğiniz bir yaşantı yoktur. Kısacası siz bunca icatların ve etrafa saçılan yenilikçi görüşlerin yanında yer almaktasınızdır. 

  Yaşamakta olduğumuz tüm kolaylıkları İcat etmekte olan İnsanlar nasıl aşılıyorsa bu yaşantının getirilerini, sanki hep bu akımın içindeymişiz hissiyatı yok mu? En çok da bu toplumun evveliyatında ki gelenekleri, yaşanmışlıkları, mücadeleleri, tarihini bir kalemde yok ediyor. Belki farkında olarak ya da gayri ihtiyari bir yok oluşun senaryosu vardır artık elimizde.  

  Geçmiş bu geleceğin önünde, 1-0 yenilgi ile başlamaktadır. Aslında esas karakterlere sorulsa her zaman insanlığa olan bir yarar, güdülerek yapılan değişikliklerden ibarettir bu yenilikçi yaşantı. Kimse, elde edilen bunca faydanın hayata dair kattığı kolaylıkları ya da toplumun kalkınmasındaki yararı bir kalemde silmiş değildi. Sadece yaşanılan her güzelliğin ardına takıldığımızda, geçmişten çokça soyutlanmış olduğumuzun bilincinde olamıyoruz.

  Esasen meselemiz  'geri kafalı olmak' değil. Bazı yenilikler, geçmişin insana kattığı veya kazandırdığı duyguları, olgunluk ve de zihniyeti tamamen siler. Çünkü bir bakıma da yenilikçi olmak bunları gerektirir. Biraz saygıdan, ince fikirlilikten yoksun çokça da hayatı göstermelik yaşayan bir yeniliğin artık içerisinde olmak demektir. Siz bu kişiliğe ister istemez bürünürsünüz, bazı algılar yeni detayları insanların karakterine aşılar. Artık hayat serüveninizde yeni bir kişilik olarak devam edersiniz.

   Sanmayın ki geçmişin ve kültürün insanın zihniyetinden uzaklaşması bir avantaj olsun. Bu her zaman bir kayıptır ki, siz onun yokluğunu hiç bir detay ile dolduramazsınız. Bu şu demek de değildir, yaşanılan hayat gereği insanlar ve zihniyetler gelişmesin. her zaman kolaylıklar, yeni akımlar ve fikirler edinmek tamamen olumsuz etkidir.

  Siz eğer nerede duracağınızı bilirseniz, her yapılan ve kazandırılan yeniliğin getirisi fazlasıyla mevcuttur. Maksat ne geçmişe dair kültür ve tarihi silmek olsun, ne de geleceğe karşı yatırım yapılan yeniliklere zihniyeti kapatmak olsun. Gelin bir yenilik yapalım ve her iki çizgiyi birleştirelim, çünkü ne geçmiş geleceğin gölgesinde yaşar, nede gelecek geçmişin gölgesinde. İkisini de bir bütün olarak varsaydığımızda ve bu doğrultuda yaşadığımızda bir çok şeyi kırmadan ve eksiltmeden yaşamış oluruz. 

 

  Takdir sizlerin.

Diğer Makaleler