grandbetting

Mehmet Erkan

DÜNYANIN TAMİRİ İÇİN KULLANILANLAR

Ey yolcu, çetin bir yolda gidiyorsun. Nefisle mücadele mukaddes bir vazifedir, ömür boyu bu zorlu yolda yürümek, önüne çıkan bütün engelleri aşmakla mükellefsin.

Kur’an-ı Kerim, son durağa dikkatimizi çekerken çok müthiş anlatıyor. Hakikatlerin kolay anlaşılması için temsiller verilir. Biz de şöyle bir temsil verelim. Bir stadyum düşünün, içinde oyuncular ve seyirciler bulunur. Haşir meydanı da tıpkı oyuncular yerinde bütün mahlukat, seyirciler yerinde de melekler. Melekler o meydanın etrafın çepeçevre kuşatmışlar. Artık bu stadyumdan kaçıp kurtulmak mümkün değildir, kaçsa da nereye kaçacak? O meydanda torpil bulma imkânı da yoktur. 

Anlayışsız, vicdanı kararmış bazı insanlar; bu dünyada çok büyük bir fırsatı kaçırdıklarının farkında değildirler. Orada anlayacaklar, fakat iş işten geçmiş olacak son pişmanlığın bir faydası olmayacaktır.

vicdanı kararmış insanlar bu davranışlarının ağır bir bedelinin olacağını da düşünemiyorlar. Hatta düşünmek te istemiyorlar. Bir peygamber olarak onların bu hâlinden müteessir olan Efendimizi teselli etmek için, Rabbimiz şöyle buyuruyor:

مَّنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللّهَ وَمَن تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا

“Kim peygambere itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur. (Habibim) Kim itaatten yüz çevirirse aldırma, zaten seni onların üzerlerine bekçi göndermedik.” (1)

Gerçekten kendilerini pek büyük görenler, peygambere tenezzül etmeyenler, büyük bir küstahlık içinde azdıkça azanlar. Sonunda insanlıktan da çıkarlar.

Eğer insan insan olmazsa, ebleh bir hayvan olur. Hayvanlıkta derecesini artırdıkça; daha ziyade hayvan olur. Hayvanların çokluğu da Müslümanları rahatsız etmez. Onlar Müslümanları dünyadaki işlerini kolaylaştırırlar.

Bu konuda Üstad bediüzzaman şu ifadelere yer vermiştir:

Hayvanatın kemmiyetçe kesreti ve insanın hayvanata nisbeten kılleti malûm. Halbuki hayvanat, insan için halkolunmuştur.

     Küffarın tarifi ise: Küffar, hayvanat-ı İlahîden bir nevi habistirler ki; imaret-i dünyaya ve hem mü'minlere derecat-ı niam-ı İlahiyeyi anlamağa bir vâhid-i kıyasî olmak için halkedilmişler ve imhal edilmişlerdir. Şu küffar denilen bu nevi hayvanatın, hakkı inkâr edip nefyetmekte ittifakları kuvvetsizdir. Evet küfür, çendan isbat suretinde de olsa; nefiydir, inkârdır, cehildir, ademdir. Binler ehl-i nefiy ve inkârın iki ehl-i isbata karşı sözleri bâtıldır, sukut eder. (2)

Kaynaklar:

(1) Nisa Suresi, 4/80

(2) Nur'un İlk Kapısı, Bediüzzaman Said Nursi, Sayfa, 100,

 

Diğer Makaleler