Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Seri İlanlar Firma Rehberi Tüm Yazarlar
Mehmet Erkan
DİLEK VE TAVSİYE KUTULARI

Bir önceki yazımız da Almanya’da halkın örgütlenmesiyle ilgili bir örnek vereceğim demiştim. Yalınız konuya girmeden önce, belediye ve işletme sahiplerini ilgilendiren bir noktayı arz edeceğim.Belediyeler yaptıkları yanlışlık yüzünden vatandaşları aylarca sıkıntıya hedef ediyorlar. Belediyeler, aşağıda örneğini vereceğim düşünceden yararlanırlarsa, hem kendileri hem de vatandaş için faydalı olurlar.    Şu anda Türkiye’yi bilmem. Ama Almanya’da, fabrikaların giriş kapısında iki tane dilek ve tavsiye kutuları vardır. Fabrikada görülen noksanlıkları yazıp kutuya atanlara işin ehemmiyetine göre mükâfat verilir.

Böyle bir hizmet için bir mükâfatta ben almıştım. Gaz kullanan fabrikada içinden gaz geçen borular, belli bir müddetten sonra temizliğe tabi tutulur. Bizdeki gibi gaz kaçırıp da yangın çıkmasını beklemezler. Hatta bir mükâfatta ben almıştım. Gaz borusu temizlenirken haşhaş denesi kadar bir delik gördüm. Onu yetkililere gösterdiğim için, o zaman para değeri marktı (100) markta ben almıştım.Eğer şurada şöyle bir yenilik yapılırsa, fabrikaya şu kadar getirisi olur diye tavsiye kutusuna bir mektup bırakılırsa, yetkililer onu değerlendirirler. Gerekli görürlerse, ona daha çok mükâfat verirler. Bir arkadaşımız (2500) mark mükâfat almıştı. Belediyeler yapmak istedikleri bir konuda, kapılarının önüne kutular koysalar, güzel fikir beyan edenlere mükâfat verilecektir deseler, herhalde zararları olmaz. Halk arasında belediye ve fabrikaların yapmak istedikleri konuyla alakalı güzel önerisi olan bulunabilir! 

ALMANYA’DA HALK SÖYLEMİNİ NASIL EYLEME DÖKER?

Ben Türkiye’den Almanya’ya döndüğümde gözlerime inanamadığım bir manzarayla karşılaştım! Benim sürekli kullandığım uzun ve genişçe bir yol vardı. Baktım yolun hız sınırı otuza düşürülmüş. İki yüz, üç yüz metre aralıklarla da yaklaşık bir buçuk metre genişliğinde, yolun sağına ve soluna sürücüyü engelleyecek betondan çanaklar koymuşlar. İçine de ağaç dikmişler. İlk bakışta yolun hız sınırının otuzluk olmasına bir neden yoktu. Sonra sordum neden bu yolun hız sınırı değiştirildi? Dediler ki; burada bir araba kaza ile çocuğa çarptı ve çocuk öldü. Bu nedenle halk kendi aralarında imza toplayıp, başka çocukların ölmemesi için yolun otuzluk olmasını istedi. Böylece hız sınırı otuza düşürüldü. Yani Almanya’da halk belediyenin veya başka yetkililerin yanlışlarını sineye çekmez. Yukarıda örneğini gördüğünüz gibi, halk derhal örgütlenir ve hakkını arar. Yetkililer de ister istemez halkın isteğine boyun eğer.

MICIR YÜZÜNDEN KAZALAR 05-08-2012 Tarihli Seydişehirhaber sitesinde verilen haber şöyleydi: Mıcır yüzünden yaralanmalı kazalar.Seydişehir Antalya Karayolunda meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralanırken 24 saat içerisinde aynı bölgede 5 kaza meydana geldi.Almanya’dan Türkiye’ye izine geliyorum. Türkiye’ye giriş yaptım, vakit bir hayli geçmiş gecenin yarısı olmuştu. Gümrükten çıktım Çanakkale istikametine doğru yol alıyordum. Ecabat’a yaklaşırken yeni dökülen mıcırın içinde kendimi buldum.

Bizim hanım uyuyordu. Araba mıcır yüzünde birden bire haldır haldır edince bizim hanım uyandı ve kelime-i şahadet getirerek hacı yavaş demeye başladı. O zannetmiş ki biz bir uçuruma yuvarlanıyoruz. Şimdi yetkililere soruyorum vatandaşı böyle korkutmaya hakkınız var mı? Ne zaman böyle köhnemiş usullerle yol yapımından vaz geçeceksiniz?Yola dökülen mıcır yüzünden meydana gelen kazaları, gazetelerden okuyor ve televizyonlardan görüyoruz. Her gün harp raporu verir gibi kaza ve ölüm haberleri çıkıyor!      

Efendim çoğu kazalar sürücü hatasından kaynaklanmaktadır. Olabilir, her ne kadar sürücüler dikkatsiz ise de bu kazaya sebebiyet verenlerin hiç mi suçu yoktur.            

Bu kaza zedeler, başlarına gelen bu olaydan dolayı haklarını arayacakları kanuni düzenleme vardır. Ama ben tahmin ediyorum o, kaza zedelerin çoğu böyle bir haklarının olduğunu bilmemektedirler.Kaza zedeler haklarını arasalar, kazaya sebebiyet verenler cezalandırılsalar, yol yapımcılar da başka modeller aramak zorunda kalacaklardır. Böylece köhnemiş yol yapım çalışmaları yerine, modern çalışmalar başlamış olacaktır. Ne yapalım kader böyleymiş deyip oturmak kadere iftiradır. Hakkını arayacaksın, alamazsan kader böyleymiş der işi kadere havale edersin. Sen kahve köşelerinde tembel tembel otur kalkıp rızkını arama, sonrada kaderde aç kalmak varmış de. Veya Sen git kendini yüksek tepenin başından at, sonra da kader böyleymiş de. Kader de böyle şey yoktur. Böyle kader olmaz. Kader hiç kimseye zulmetmez,  kader insanın cüz-i iradesine bağlı olarak cereyan eder. Pehlivan rakibini yenmek için, idmanını ve elinden gelen her şeyi tam olarak yapar da yine de yenilirse, kaderde bugün yenilmek varmış diyebilir. İnsan her meselede elindeki imkânları kullandıktan sonra, başına gelen her olayda ne yapalım kader böyleymiş diyebilir.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
24-11-2012 10:21 - 615 Okunma
Mehmet Erkan yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
İMAN İNSANA NE KAZANDIRIR?
25-11-2015 tarihinde eklendi
İNSANIN MANEN YÜKSELMESİ İMANLA OLUR
23-11-2015 tarihinde eklendi
ÖNEMLİ OLAN KİMİN KİMLERİN SAFINDA YER ALDIĞIDIR
05-11-2015 tarihinde eklendi
BİR KASIM, HAİN VEYA GAFİLLERDEN HESAP SORMA GÜNÜDÜR!
31-10-2015 tarihinde eklendi
2.EY YENİ NESİL SEN BUNLARI BİLİYOR MUSUN?
07-10-2015 tarihinde eklendi
YENİ NESİL! SEN BUNLARI BİLİYOR MUSUN?
03-10-2015 tarihinde eklendi
BU KADARDA BEYİNSİZLİK OLMAZ!
28-09-2015 tarihinde eklendi
BAYRAM VE KURBAN
23-09-2015 tarihinde eklendi
KİLO İLE KURBAN ALINIR MI?
19-09-2015 tarihinde eklendi
KURBAN DEMEKTİR?
18-09-2015 tarihinde eklendi


Seydişehir'de Trafik Kazası: 1 YaralıSeydişeh
Kur'an kursu binası yandı: 6 çocuk ölü
İşte Konuk ve Altunyaldız'ın başkanı olduğu k
Kış lastiği takma zorunluluğu başladı
BİRLİK VE DAYANIŞMA ÇAYINDA SEYDİŞEHİRLİ HANI
SİSTEM KOLEJİNİN MİNİKLERİ EKMEK ÜRETİMİ İLE
SİSTEM KOLEJİNİN MİNİKLERİ EKMEK ÜRETİMİ İLE
GÜÇLÜYSEN HAKLISIN !
SEYDİŞEHİRGÜCÜ BLD. GALİBİYETİ KAÇIRDI.
Beyşehirde kamyonletle minibüs çarpıştı: 1 ö
KONYA
Oy Kullan Sonuçlar
 
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®