grandbetting

Sena ÖZKAN GÜNTÜRK

BAZI ŞEYLER İN SEBEBİ SİZSİNİZ!

Elbette dış etken diye bir gerçek var, ama bir çok sorun ve hastalığın akılda başladığını bir çoğumuz biliyor olmalıyız.
Ve her insan bu psikolojik evreden illa ki bir kaç kere geçer.Bir çoğumuz bu psikolojik bunalıma depresyon diyoruz.Ve belkide bilmeden kendi kendimizi daha fazla kaptirip duzeltilecek ilacin yine kendimiz oldugunu es geçiyoruz, sahi biz acı cekmeyi ne kadar çok seviyor ve benimsiyoruz. 
Belkide fark etmeden biz daha fazla ileri dereceye götürüyoruz, hic düşündünüz mü neden bu bunalım, ve neden hemen hemen herkes belli bir aralık süresinden  sonra kendini bu evrede buluyor? 
Belki saçma gelecek ama en büyük sebep yine kişinin kendisi, hayat şartları öylesine zor ve Çetin ki stresi her defasında kişiyi etkiliyor ve bedeni hem de ruhu yoruyor. Yetişmek zorunda olan işler asla bitmiyor ve buna dur demek neredeyse imkansiz .
Sebepler in her defasında artışı aslında yinede suçu etkenlere bağlamaz. 
Esas mesele bunca etkenin depresyon ve ruhi bunalım , hiç bir şey yapmama isteğindeki rolü ne kadar?
Ben söyleyeyim kendi kendimize yapılan hatalardan daha az.Esas olaylarda rolü olan bizim eksiklerimiz.
Mesela depresyonun sebebinin kilit noktası , kişinin kendisi için hiç bir şey yapmayıp sadece hayatı gelişine göre yaşamaktan geçer. 
Hayat şartları ne denli zor olursa olsun herkesin hayatı birbirinden farklı zorluk ve sorunlarla doludur.
Ama bu hayatın devam ettiği gerçeğini değiştirmez., ne de olsa hayatta sadece işler ve görevler yoktur zaten kişi mutsuz bir ruh hali ile verimsizleşir.
Yapılması gerekenlerse aslında hayata karşı ufak tefek dokunuşlardan ibaret.Mesela en önemli olanı kişinin kendisi için her zaman bir vakit ayırmayı adet heline getirmiş olması lazım.
Zira en büyük eksikliğimiz burada başlar, kendini önemseyen zevk aldığı şeyleri hayatına dahil eden, kendini geliştiren, sadece yoğun hayata kapılıp kalmışlıktan sıyrılıp kendi zevki için , mutluluğu için adımlar atmayı önemseyen kişiler kolay kolay bunalıma girmezler.
Mesela gereksiz uykulardan kaçınılması vaktin değerini ve tadını her anından haz almayı bilirse insan , ondan mutlusu olmayacaktır.  Çünkü kimse bir başkasından daha önemsiz değildir.    

Diğer Makaleler