grandbetting

İLAHİYATÇI YAZAR B.ZEHRA KUBİLAY

Başarılı ve Mutlu Çocuk İçin

Okulların açılması ile özellikle ailelerde meydana gelen neler yapmalıyız, nelere çalışmalıyız hangi ek kaynakları almalıyız, ne kadar soru çözmeliyiz, nasıl başarılı oluruz soruları hızlı bir biçimde gündemimize girmiş bulunmakta.

Peki başarıyı doğru yerde aradığımıza emin miyiz? Ya da başarı için göz ardı ettiğimiz şeylerin neler olduğunun fakında mıyız?

Başarı odaklı eğitim sistemimize ailelerde eşlik edince çocuklarımızın işi oldukça zorlaşıyor doğrusu.

Okulu eğitim verilen sonrasında test çözülen ve sınavlardan yüksek notlar almamızı yarayan ve bizi hayatta başarılı! kılan bir yer olarak görme alışkanlığı zihnimize iyice yerleşmiş durumda.

Şu test kitabı, bu deneme, şu çalışma kitabı, şu ek kaynak derken çocuklarımızı 4 şıkkın arasına hapsettiğimizin farkında mıyız acaba…

Eğer 4 şık arasında doğru olanı seçmek başarı dersek çocuklar hayatı sadece seçenekler ve seçimler olarak görmez mi?

Hayatı sadece akademik başarı olarak gördüğümüzde, çocuklarımıza haksızlık etmiş olmuyor muyuz? Derslerde başarısız olduklarında suçlamak kolay peki hayatta kendi ayakları üzerinde duramayan doğru ile yanlışı ayıramayan, kriz durumlarını yönetemeyen, fikirler ortaya koyamayan, iletişim kurmada bile güçlük yaşayan çocukların hayata karşı başarısızlıklarını onlarla birlikte sırtlanabilecek miyiz?

Bütün bunların kitap okumakla ne alakası var derseniz bir de şu acıdan bakalım duruma; Kitap okuyan çocuklar okuduklarını ve dinlediklerini daha kolay anlama doğru sonuçlar çıkarma, doğru varsayımlarda bulunma konusunda daha BAŞARILI.

Kendine sorulan sorularda şıklar arasında doğruyu hızlı seçmeye daha yatkın ayrıca cevap seçenekleri olmayan sorularda da  daha ÜREKTEN ve BAŞARILI. Kelime hazinesi geniş olan çocuklar daha kolay iletişim kurabildikleri için anne ve babaları ile arkadaşları ve öğretmenleri ile daha sağlıklı iletişimler kurabiliyor.

Bu yüzden de daha MUTLU. Hayal gücü gelişmiş çocuklar nelere sahip olabildiklerini bildikleri için daha UYUMLU ve OLUMLU bir bakış açısına sahip. Bilgi birikimi devamlı artan bir çocuk nelerin olabileceğinin bilincinde; sahip olabileceği ve olamayacağı şeylerin farkında. Son olarak giderek mahremiyet yoksunu bir hal alan sanal dünya yerine kendisine oluşturulan olumlu ve korunaklı kitap okuma dünyasında mutlu ve farklı arayışlara girmede diğerlerine göre daha DİKKATLİ ve BİLİNÇLİ.

Evet kitap okumanın tüm bunlar ve daha sayamadığım nice faydaları yanında zaten mutlaka başarıyı getiriyor. Ayrıca başarının yanında mutlu ve özgüveni yerinde olan  iyiyi ve  kötüyü ayırt edebilen ahlaklı çocuklar meydana getiriyor. Kim çocuğunda bu özellikler olmasını istemez ki?

Diğer Makaleler