Abdulaziz Kizil

Avrupa’nın Erdoğan fobisi

Geçtiğimiz günlerde üzülerek takip ettiğimiz 15 Temmuz darbe teşebbüsü Avrupa’da yaşayan Türkleri de derinden üzmüştür.  FETÖ nün askeriye içerisindeki bağlantılarını kullanarak halkın seçmiş olduğu hükümete ve cumhurbaşkanına suikast ini aziz milletimiz kendi canını ortaya koyarak dur demiştir!

 

Türkiye halkının bu demokrasi mücadelesini biz Avrupalı Türkler gururla takip ederken, Avrupalı siyasiler maalesef demokrasi adına sınıfta kaldılar.

 

Türkiye’de  darbe girişiminin yaşandığı gece, Avrupa birliğinin üst düzey yöneticileri Moğolistan başkenti Ulan Batur’da ASEM (Asia Europe Meeting) toplantısına katıldılar.

Koordinasyonun üst düzeyde olduğu bu toplantıda, maalesef hiç bir siyasetçiden Türkiye’de yaşanan teröre karşı açık bir eleştiri gelmedi

 

Darbe girişiminin ilk saatlerinde bütün Avrupa temsilcileri sadece geride durup olayları seyretmeyi tercih ettiler. Açıklamada bulunanlar ise yalnızca “endişeliyiz” ve “demokrasi” başlıkları atmakla yetindiler. İlerleyen saatlerde cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Face-Time ile CNN-Türk’e bağlanmasından sonra olaylar tersine döndü.

 

Bu sefer üst üste açıklamalar gelmeye başladı. Yazılanlar ise Avrupa birliğinin her zaman için demokrasinin yanında olduğu ve darbenin asla kabul görülemeyeceğinden yanaydı. Fakat ne hikmetse gazetelerin odaklandığı nokta vatandaşların birbirlerine kenetlenip verdiği demokrasi mücadelesi değildi. Artık  gazetelerde Erdoğan’ın “zaferi” konuşuluyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu fırsatı kendi lehine çevirip başkanlık sistemine bir adim daha attığı iddia ediliyordu. Daha ileri gidenler ise, bu darbenin Erdoğan tarafından planlanıp uygulandığını gülerek yazıyordu.

 

Artık Avrupa’ ya göre Türkiye’nin laik sistemden İslam devletine geçmesinin ön hazırlıkları yapılmaktaydı.

 

Avrupa’da yaşayan bir vatandaş olarak buradan sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti 2013 tarihinden bu yana FETÖ ihanet yapılanmasıyla mücadele etmektedir.

Ey Bati medyası, siz o tarihten beri neredeydiniz?

 

Artık gözler Amerika Birleşik Devletlerine çevrilmiş durumda. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasına göre 4 tane belge dolusu dosya ABD’nin eline geçmiştir. Gereği yapılmalıdır.....

Buradan UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliğine) ve Avrupa’da yaşayan duyarlı vatandaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.

Özel ve devlet kanallarında Darbeye ve Devlet içinde devlet yapılanmasına karşı olduğumuzu gösterdiler ve adeta Türkiye’nin ve demokrasinin Avrupa’da sesi oldular. Bu olayları fırsat bilip bunu Türkiye’nin aleyhine kullanmaya çalışan siyasilere karşı adeta bir duvar olup halkın iradesi oldular.  

Abdulaziz ve Belkıs Kızıl

Horsens, Danimarka

 

Diğer Makaleler