2013 DE SBS SON İSE 2014 DE NE OLACAK ?

Cemal Şahin

07-06-2013 00:00


2005 yılından beri ortaöğretime geçiş sistemi  iki yada üç yılda bir değişmekle birlikte aynı yıl bile sınavın  değerlendirme biçiminin değiştiği olgulara şahit oluyoruz..Önceden OKS (Ortaöğretim Kurumları Sınavı) adında bir sınava tabi tutulan öğrenciler  sonra SBS ‘ ye         ( Seviye Belirleme Sınavı)  girmeye başladılar.Şimdide adının daha konulmadığı muhtemelen ki DTS’ ye   (Durum tespit Sınavı) girecekler.

OKS tek bir sınavdı.4-8.sınıflar arası konuları kapsayan okul puanı olan bir sınavdı.Bir dönem çok eleştirildi.Sonra2005 yılında ilköğretimde müfredat programı ile  ortaöğretime geçiş sistemi de yenilendi.Bir sınav üç sınava çıkarıldı.Öğrencilerin bir değil üç sınava girmesiyle birlikte öğrencilerin dershaneye başlama yaşı üçüncü sınıfa kadar düştü.Uygulanan bu sistemde ;

6.sınıf da girdikleri SBS’nin % 25’,

7.sınıf da girdikleri SBS’nin %35’ ve

8.sınıf da girdikleri SBS’nin %40 alınarak ve

Okul puanı eklenerek öğrencilerin OYP puanı hesaplanarak yerleştirmeye esas puan tespit ediliyordu.

Önceleri buna öğrencinin %5 davranış notu da ekleniyordu. Danıştayın verdiği bir kararla bundan da vazgeçildi. Sonra bu sınava kamuoyunda oluşan tepki nedeniyle vazgeçildi.

2011 Şubat ayında alınan bir kararla sınav sayısı teke indirildi.

8.Sınıfta yapılacak olan SBS puanına ilaveten öğrencinin

6.sınıf ağırlıklı yılsonu ortalaması,

 7.sınıf ağırlıklı yılsonu ortalaması ve

8.sınıf ağırlıklı yılsonu ortalaması hesaplanarak OYP tespit edileceğinin kararı alındı.

Bu yıl yani 2013 yılında sınava girecek öğrenciler bu sınav sistemine tabi olacaklar. Umarım ki 2014 yılında da aynı sınav sistemi geçerli olacaktır. Çünkü 2011 yılında bu sınav sistemi değişikliği yapıldığı zaman bir kademelendirme öngörülerek 2013 yılında uygulamaya başlanacağı söylenmişti. Şimdi kalkıp bu sınavı bir çırpıda ortadan kaldıracağım derseniz yerleştirmede kargaşa meydana gelir. Öğrenciler, öğretmenler ve velilerin kafasını karıştırırsınız. Yeni getireceğiniz bir uygulamayı kademeli olarak getirmelisiniz ki bundan mağdur olacak insanlar olmasın. Popülist bir yaklaşımla ben böyle yapıyorum diyebilirsiz ama mahkemelere binlerce insanın başvurmasıyla binlerce lira heba olur. Bunun olmaması için adımlarımız atarken dikkatli olmalıyız. Binlerce öğrenciyi mağdur etmemeliyiz. Bu konuda belirsizlik oluşmaması için acilen karar alınmalı ve kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

Ölçme ve değerlendirme olmadan, herhangi bir sınav yapılmadan öğrencilerin Fen ve Anadolu türü liselere geçirilmesi biraz zor gözükmektedir. Kamuoyunda tartışılan sınavsız geçiş mümkün gözükmemektedir. Çünkü okullarda kontenjanın az, öğrenci sayısının fazla olduğu bir yerde mutlaka bir seçme sınavı yapmalısınız. Objektif ölçütler ortaya konmadan bir geçiş yaparsak öğrencilerin hayrına bir iş yapmış olmayız. Burada amaç yeteneklilerin içinde en iyisini seçmek olmalıdır. Eğitimde kaliteyi böyle yakalayabiliriz.

Bundan dolayı kafa karışıklığı bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. Bundan önceki sistem değişikleri kademeli yapıldığına göre bu sistem değişikliği de kademeli yapılacaktır. Bu nedenle öğrencilerimiz kafası karışmamalı derslerine daha fazla çalışmaları gerektiğini unutmamalılar. Bu sınav sisteminde okulda görmüş oldukları derslerin ağırlıklı yılsonu ortalaması önemli hale gelmiştir. Sadece sınavdan 700 puan almak bu sınavı başardığınız anlamına gelmemektedir.  300 puan da okulun katkısı olabilir. Onun için derslerinize ders ayırt etmeksizin çok ama çok çalışın.

 Unutmayın ki yatarak hiçbir hükümdar savaş, antrenman yapmadan hiç bir koşucu da  yarış kazanmamıştır.

Diğer Yazıları