Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
Kullanıcı Adı : Şifre : Şifremi Unuttum Yeni Üyelik
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri Seri İlanlar Firma Rehberi Tüm Yazarlar
Cemal Şahin
2013 DE SBS SON İSE 2014 DE NE OLACAK ?

2005 yılından beri ortaöğretime geçiş sistemi  iki yada üç yılda bir değişmekle birlikte aynı yıl bile sınavın  değerlendirme biçiminin değiştiği olgulara şahit oluyoruz..Önceden OKS (Ortaöğretim Kurumları Sınavı) adında bir sınava tabi tutulan öğrenciler  sonra SBS ‘ ye         ( Seviye Belirleme Sınavı)  girmeye başladılar.Şimdide adının daha konulmadığı muhtemelen ki DTS’ ye   (Durum tespit Sınavı) girecekler.

OKS tek bir sınavdı.4-8.sınıflar arası konuları kapsayan okul puanı olan bir sınavdı.Bir dönem çok eleştirildi.Sonra2005 yılında ilköğretimde müfredat programı ile  ortaöğretime geçiş sistemi de yenilendi.Bir sınav üç sınava çıkarıldı.Öğrencilerin bir değil üç sınava girmesiyle birlikte öğrencilerin dershaneye başlama yaşı üçüncü sınıfa kadar düştü.Uygulanan bu sistemde ;

6.sınıf da girdikleri SBS’nin % 25’,

7.sınıf da girdikleri SBS’nin %35’ ve

8.sınıf da girdikleri SBS’nin %40 alınarak ve

Okul puanı eklenerek öğrencilerin OYP puanı hesaplanarak yerleştirmeye esas puan tespit ediliyordu.

Önceleri buna öğrencinin %5 davranış notu da ekleniyordu. Danıştayın verdiği bir kararla bundan da vazgeçildi. Sonra bu sınava kamuoyunda oluşan tepki nedeniyle vazgeçildi.

2011 Şubat ayında alınan bir kararla sınav sayısı teke indirildi.

8.Sınıfta yapılacak olan SBS puanına ilaveten öğrencinin

6.sınıf ağırlıklı yılsonu ortalaması,

 7.sınıf ağırlıklı yılsonu ortalaması ve

8.sınıf ağırlıklı yılsonu ortalaması hesaplanarak OYP tespit edileceğinin kararı alındı.

Bu yıl yani 2013 yılında sınava girecek öğrenciler bu sınav sistemine tabi olacaklar. Umarım ki 2014 yılında da aynı sınav sistemi geçerli olacaktır. Çünkü 2011 yılında bu sınav sistemi değişikliği yapıldığı zaman bir kademelendirme öngörülerek 2013 yılında uygulamaya başlanacağı söylenmişti. Şimdi kalkıp bu sınavı bir çırpıda ortadan kaldıracağım derseniz yerleştirmede kargaşa meydana gelir. Öğrenciler, öğretmenler ve velilerin kafasını karıştırırsınız. Yeni getireceğiniz bir uygulamayı kademeli olarak getirmelisiniz ki bundan mağdur olacak insanlar olmasın. Popülist bir yaklaşımla ben böyle yapıyorum diyebilirsiz ama mahkemelere binlerce insanın başvurmasıyla binlerce lira heba olur. Bunun olmaması için adımlarımız atarken dikkatli olmalıyız. Binlerce öğrenciyi mağdur etmemeliyiz. Bu konuda belirsizlik oluşmaması için acilen karar alınmalı ve kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

Ölçme ve değerlendirme olmadan, herhangi bir sınav yapılmadan öğrencilerin Fen ve Anadolu türü liselere geçirilmesi biraz zor gözükmektedir. Kamuoyunda tartışılan sınavsız geçiş mümkün gözükmemektedir. Çünkü okullarda kontenjanın az, öğrenci sayısının fazla olduğu bir yerde mutlaka bir seçme sınavı yapmalısınız. Objektif ölçütler ortaya konmadan bir geçiş yaparsak öğrencilerin hayrına bir iş yapmış olmayız. Burada amaç yeteneklilerin içinde en iyisini seçmek olmalıdır. Eğitimde kaliteyi böyle yakalayabiliriz.

Bundan dolayı kafa karışıklığı bir an önce ortadan kaldırılmalıdır. Bundan önceki sistem değişikleri kademeli yapıldığına göre bu sistem değişikliği de kademeli yapılacaktır. Bu nedenle öğrencilerimiz kafası karışmamalı derslerine daha fazla çalışmaları gerektiğini unutmamalılar. Bu sınav sisteminde okulda görmüş oldukları derslerin ağırlıklı yılsonu ortalaması önemli hale gelmiştir. Sadece sınavdan 700 puan almak bu sınavı başardığınız anlamına gelmemektedir.  300 puan da okulun katkısı olabilir. Onun için derslerinize ders ayırt etmeksizin çok ama çok çalışın.

 Unutmayın ki yatarak hiçbir hükümdar savaş, antrenman yapmadan hiç bir koşucu da  yarış kazanmamıştır.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
23-10-2012 18:01 - 6226 Okunma
Cemal Şahin yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
ANAOKULU VE İLKOKULDA DEĞERLER EĞİTİMİ
24-03-2015 tarihinde eklendi
DEĞERSİZLEŞEN DEĞERLERİMİZ 1
19-02-2015 tarihinde eklendi
Acaba Kim Haklı ?
27-10-2014 tarihinde eklendi
DAVRANIŞLARIMIZIN TEMELİNDE NE YATAR ?
24-06-2014 tarihinde eklendi
USLÜP BİRAZ YUMUŞAYAMAZ MI?
21-03-2014 tarihinde eklendi
ZORLU SINAV SÜRECİ
02-01-2014 tarihinde eklendi
DOKUZUNCU KALKINMA PLANI IŞIĞINDA EĞİTİM HEDEFLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ 2
30-10-2013 tarihinde eklendi
EĞİTİM HEDEFLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ 1
09-10-2013 tarihinde eklendi
DEĞİŞİM VE EĞİTİM
06-06-2013 tarihinde eklendi
OLUMSUZ DAVRANIŞ KALIPLARINI NASIL DÜZELTEBİLİRİZ?
07-03-2013 tarihinde eklendi
KAYMAKAM SONEL KONYA’DA OFSPORU AĞIRLADI
ŞEHİR MERKEZİNDE KAZA UCUZ ATLATILDI
UYUŞTURUCU OPERASYONUNA HIZ KESMEDEN DEVAM
Mayıs'ta 10 bin kadrolu memur alınacak
HOŞGELDİN MELEK SEFALAR GETİRDİN DEVAM EDİYOR
SEYDİŞEHİRGÜCÜ U 14 den BİR GALİBİYET BİR MA
AK Parti'de sızmaya karşı üst düzey önlem
SEDEP Instagram yarışması başlıyor
SEYDİŞEHİRE SULTANİ AÇILIYOR
SAADET PARTİSİ EĞİTİM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİY
KONYA
Oy Kullan Sonuçlar
 
Yazılım : Networkbil.net
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim Site Haritası
 
Tüm hakları saklıdır 2012 ®
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat